Giganci obróbki z prowincji – RST Roztocze i WSK Tomaszów Lubelski
Roman Rak jest właścicielem dwóch największych firm w Tomaszowie Lubelskim – RST Roztocze i WSK Tomaszów Lubelski. Obie firmy od lat specjalizują się w produkcji lotniczej, dla przemysłu morskiego, maszynowego, kolejnictwa oraz branży transportowej. Odnoszą wiele sukcesów, a do tego są największymi zakładami pracy w powiecie tomaszowskim i samym Tomaszowie Lubelskim, niewielkim prowincjonalnym miasteczku na Zamojszczyźnie.
Obecnie zatrudniają blisko 600 osób, w tym inżynierów i projektantów. Można rzec, że detale produkowane w tomaszowskich fabrykach znajdują się niemal w każdym samolocie na świecie. Obie firmy prosperują znakomicie i nie zamierzają ustawać w wysiłkach, by dalej się rozwijać.
„W życiu trzeba robić to, co wychodzi najlepiej. 25 lat temu nikt nie miał świadomości, jak ten polski kapitalizm się rozwinie, ja też nie – mówi Roman Rak. – Firma RST Roztocze powstała w przydomowym garażu jako działalność jednoosobowa. Obecnie zatrudnia 420 osób. Firmę WSK Tomaszów Lubelski kupiłem w roku 2008 i nie raz zadawałem sobie pytanie, czy było warto się w to angażować. Ze względów sentymentalnych stać się właścicielem firmy, w której się kiedyś pracowało, to duża satysfakcja”.
PRODUKCJA ELEMENTÓW DLA LOTNICTWA, MOTORYZACJI I PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
Przedsiębiorstwo WSK Tomaszów Lubelski sp. z o.o. jest producentem precyzyjnych i skomplikowanych części, głównie dla lotnictwa – ta część działalność stanowi około 75% całej produkcji – ale także dla motoryzacji oraz przemysłu spożywczego i maszynowego. Specjalizuje się w precyzyjnej obróbce skrawaniem materiałów trudno obrabialnych na zaawansowanych technologicznie maszynach CNC. Dysponuje najnowocześniejszymi centrami obróbczymi (3-, 4- i 5-osiowymi), a także tokarkami, walcarkami, szlifierkami, wiertarkami. Obecnie firma pracuje nad wdrożeniem procesów obróbki cieplnej dla potrzeb przemysłu lotniczego. Zatrudnia mniej więcej 185 osób i poziom zatrudnienia stale wzrasta.
Przedsiębiorstwo powstało w 1969 r. jako Zakład Terenowy nr 1 WSK PZL Świdnik i dzisiaj dysponuje bardzo bogatym, bo 46-letnim doświadczeniem w trudnej produkcji dla potrzeb lotnictwa i motoryzacji. W roku 1991 fabryka została przekształcona z Zakładu Terenowego w samodzielną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i tę formę prawną ma obecnie.
Naturalnie firma wdrożyła System Zarządzania Jakością w Przemyśle Lotniczym AS9100, zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami światowych standardów oraz międzynarodowych korporacji lotniczych. Spółka jako zatwierdzony i sprawdzony dostawca współpracuje z największymi producentami sprzętu lotniczego w Polsce, wchodzącymi w skład międzynarodowych koncernów o zasięgu globalnym, a więc m.in. z PZL Świdnik (AgustaWestland), WSK Rzeszów (UTC/Pratt &Whitney), PZL Mielec (Sikorsky) czy Hispano-Suiza (Safran).
Firma WSK Tomaszów Lubelski jest członkiem wielu prestiżowych organizacji, np. największego branżowego klastra w Polsce – Doliny Lotniczej – jest współzałożycielem Stowarzyszenia Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych, a także należy do Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.
Części wyprodukowane w WSK Tomaszów Lubelski znajdują się w wielu samolotach i śmigłowcach na całym świecie, takich jak Airbus A320, cessna, AW-109, AW-139, a także wszystkich krajowych helikopterach W-3 Sokół, czy Mi-2. Przez dziesięciolecia działalności firma wdrożyła ponad 4 tys. różnego rodzaju precyzyjnych części dla lotnictwa.
SPECJALIZACJA: OBRÓBKA SKRAWANIEM
WSK Tomaszów Lubelski specjalizuje się w precyzyjnej obróbce skrawaniem na nowoczesnych maszynach sterowanych numerycznie. Wytwarza takie elementy jak nakrętki, sworznie, kolanka, trójniki i znormalizowane części dla przemysłu lotniczego oraz inne elementy złączne. „Produkujemy także elementy strukturalne, części drzwi, silników oraz napędów lotniczych, elementy przekładni głównych i pośredniczących oraz mechaniczne podzespoły układów sterowania samolotów. Obecnie naszą specjalizację rozszerzamy o produkcję łopatek do silników lotniczych” – opowiada Roman Rak.
Firma stawia na rozwój, a rozwój to nie tylko inwestycje w park maszynowy czy w nowoczesne hale produkcyjne, bo łatwo dziś zdobyć finansowanie działań inwestycyjnych. „Rozwój i przyszłość obu firm bardziej zależy od inwestowania w kapitał ludzki. Od wiedzy i zaangażowania pracowników, w szczególności kadry inżynierskiej. Od wielu lat realizujemy hasło «Praca dla inżynierów w Tomaszowie Lubelskim»” – mówi Roman Rak.
ZAMKI, ZAWIASY PRZEMYSŁOWE, SYSTEMY ZAMYKANIA I ZACISKI ŚRUBOWE
Firma RST Roztocze została założona w roku 1991. Od początku swojej działalności była ukierunkowana na potrzeby indywidualne klienta oraz wymagania stawiane przez przemysł. „Zawsze byliśmy otwarci na propozycje nowych rozwiązań zgodnie z wymaganiami naszych kontrahentów, gwarantując wysoki poziom technologiczny naszych specjalistów” – mówi Roman Rak.
Kluczowe produkty firmy to zamki, zawiasy przemysłowe, systemy zamykania, zaciski energetyczne, uszczelki, uchwyty i wiele innych akcesoriów z metalu i tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są w branży energetycznej, telekomunikacyjnej, kolejnictwie, transporcie drogowym i morskim, klimatyzacji i przemyśle maszynowym. Dzięki ciągłemu inwestowaniu w nowe konstrukcje, design wyrobów, a także w park maszynowy firma jest konkurencyjna na światowym rynku producentów zamknięć przemysłowych i stała się wiarygodnym i solidnym partnerem.
Dynamika sprzedaży rok do roku wzrasta o mniej więcej 20%. Firma posiada ponad 8 tys. m2 powierzchni produkcyjnej, a park maszynowy tworzy: ponad 100 maszyn CNC, automaty tokarskie, frezarki numeryczne 3-, 4- i 5-osiowe, prasy krawędziowe, hydrauliczne czy mimośrodowe. Firma specjalizuje się w obróbce wiórkowej metali, obróbce plastycznej blach, posiada technologię wycinania laserem, zajmuje się także wykrawaniem detali na prasie automatycznej.
Do dyspozycji kontrahentów oprócz parku maszynowego jest wiele lat praktyki związanej z produkcją wyrobów oraz przyrządów i urządzeń technologicznych. Nowoczesna narzędziownia wraz z biurem konstrukcyjnym specjalizuje się w wykonywaniu wykrojników wielotaktowych, tłoczników, form do tworzyw sztucznych, form odlewniczych do metalu, specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego.
Atutem jest szeroki wachlarz technologii wytwarzania: obróbka plastyczna blach, obróbka metali skrawaniem (centra frezarsko-tokarskie, automaty tokarskie), produkcja odlewów ciśnieniowych ze stopów cynku (FRECH), wtrysk tworzyw sztucznych (Krauss Maffei), malarnia proszkowa.
Przez ponad 23 lata obecności na rynku firma otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, które potwierdzają jej solidność i innowacyjność w biznesie. Są to Certyfikat ISO 9001:2008, Certyfikat IQNet ISO 9001:2008 (wydany przez DQS GmbH), Certyfikat Zgodności CE oraz Certyfikat uprawniający do oznaczenia wyrobu znakiem bezpieczeństwa na zaciski śrubowe typu HS25-240, Certyfikat uprawniający do oznaczenia wyrobu znakiem bezpieczeństwa na zaciski śrubowe typu 2/70-300SW, Certyfikat Zgodności na zaciski typu V-klema 50-240 SW.
TECHNOLOGIE WYTWARZANIA
Szeroki wachlarz technologii wytwarzania przyciąga do Tomaszowa Lubelskiego firmy nie tylko z Polski, lecz także z całej Europy i całego świata. „Trzeba pamiętać, że obecnie produkt wytwarzany w Tomaszowie Lubelskim może trafić z powodzeniem na rynek europejski, amerykański czy azjatycki – wylicza Roman Rak i dodaje: – Ciągle inwestujemy w firmę, dotyczy to nie tylko parku maszynowego, nowoczesnych technologii wytwarzania, ale również designu naszych wyrobów. Staramy się, aby nasze produkty zyskiwały na funkcjonalności i jakości. Zwiększając oferowany asortyment, tworzymy nowe miejsca pracy w regionie. Jesteśmy jednym z głównych pracodawców w Tomaszowie Lubelskim”.
Firma RST Roztocze posiada nowoczesny dział techniczny, gdzie przy użyciu najnowszej myśli technologicznej projektuje wyroby i określa możliwości produkcyjne. W całym procesie nieodzowne znaczenie ma nowoczesny sprzęt, około 20 stanowisk z oprogramowaniem 3D CAD/CAM oraz umiejętności i wieloletnie doświadczenie kadry inżynierskiej.
Ważnym elementem, który daje przewagę na rynku, jest innowacyjna linia do produkcji form wtryskowych do tworzyw sztucznych i form ciśnieniowych pod odlewy ze stopów cynku typu Znal wraz z zespołem konstruktorów narzędziowych specjalizujących się w projektowaniu narzędzi. Dzięki posiadaniu własnego biura konstrukcyjnego i narzędziowni firma jest w stanie zrealizować projekty w sposób kompleksowy, czyli zaprojektować wyrób, wykonać oprzyrządowanie i wdrożyć do produkcji.
Mniej więcej 35% produkcji trafia poza granice kraju, co wskazuje na wysoką pozycję firmy na rynku. Duże doświadczenie oraz elastyczność w dostosowaniu się do potrzeb klientów pozwala firmie utrzymywać dotychczasowych kontrahentów oraz zdobywać nowych, w tym międzynarodowe korporacje. Produkty z Tomaszowa Lubelskiego znajdują zastosowanie w kolejnictwie, motoryzacji, energetyce, telekomunikacji, przemyśle maszynowym.
„Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy jednym z największych producentów zamknięć nie tylko w Polsce, lecz także Europie. Współpracujemy z wieloma firmami światowego formatu: GE, ZPAS, AssaAbloy, ZPUE, Solaris, PESA oraz wieloma innymi, które rozlokowane są na wszystkich kontynentach. Nasze produkty dostarczamy do Europy, Azji, Ameryki Płd., Afryki, gdzie cieszą się one dużym uznaniem naszych kontrahentów, ponieważ w parze z dobrą jakością oferujemy również konkurencyjną cenę” – mówi Roman Rak.
Obie firmy ulokowane są w niewielkim Tomaszowie Lubelskim. W zasadzie to prowincja. Ale – jak mówi Roman Rak – nie geografia decyduje o wartości pracownika lub całej firmy, tylko wiedza, otwartość na świat, poglądy i zrozumienie zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
Sukces firmy przekłada się oczywiście na życie miasteczka. „Jednak rozwój biznesu to nie wszystko, należy również angażować się na rzecz środowiska, w którym się wyrosło. Z jednej strony staramy się o względnie dobre płace dla pracowników, a z drugiej strony angażujemy się w wiele akcji wspomagających lokalną społeczność. Problemów do rozwiązania jest bardzo dużo. Wspieramy m.in. szkolnictwo zawodowe.
Od kilku lat organizujemy prace wakacyjne dla uczniów i studentów kierunków technicznych. W miesiącach letnich pracuje u nas około stu młodych ludzi. Ponadto wspieramy lokalnych sportowców, zespoły folklorystyczne, osoby niepełnosprawne lub te, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Od kilku miesięcy nasze prospołeczne nastawienie realizujemy poprzez Fundację Parasol Roztocza, którą niedawno utworzyliśmy” – mówi Roman Rak.
Wypowiedź – Roman Rak: W sukces firmy uwierzyłem 25 lat temu, kiedy sprzedawałem pierwszy zamek. Dziś sukcesem jest każdy nowy wyrób uruchomiony w firmie. Mogę potwierdzić, że każdego dnia tworzymy jeden nowy, premierowy produkt. Produkcja obu firm na razie jest ściśle sprecyzowana. Na tym jednak nie koniec. Firmy posiadają duży potencjał ludzki. Już dziś świadczymy szereg nowych usług dla światowego przemysłu. Są to m.in.: szeroko rozumiane usługi inżynierskie z obróbka metali, usługi z zakresu mechatroniki czy produkcja urządzeń wspomagająca automatyzację procesów produkcyjnych. Produkcja precyzyjnych i skomplikowanych części dla lotnictwa to bardzo trudna praca. Firma WSK Tomaszów Lubelski ma już 46 lat tradycji, ale codziennie przybywa nowych problemów, ponieważ standardy jakościowe i bezpieczeństwa lotów rosną. Tym wymaganiom można sprostać poprzez inwestycje w nowoczesne technologie obróbki. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tutaj czynnik ludzki – w szczególności kadra inżynierska. Standardy jakościowe w WSK Tomaszów Lubelski otwierają możliwość współpracy z wieloma nowymi firmami zachodnimi. |