BEFARED: polski producent reduktorów i motoreduktorów
Mogący się poszczycić 140-letnią tradycją producent elementów napędowych planuje rynkową ekspansję w obszarze urządzeń wielkogabarytowych. Jednocześnie cały czas skutecznie zwiększa sprzedaż swoich produktów na rynkach światowych.
BEFARED SA z Bielska-Białej jest obecnie głównym na rynku polskim producentem reduktorów i motoreduktorów ogólnego zastosowania.
Fakt ten zawdzięcza m.in. wieloletniej tradycji produkcji elementów napędowych w swoim zakładzie, który istnieje od prawie 140 lat. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach to nie tradycja ma najistotniejsze znaczenie dla funkcjonowania spółki. Obecnie BEFARED nie jest kojarzony tylko z przekładniami uniwersalnymi i katalogowymi, ale z umiejętnością dostosowania produkcji do potrzeb każdego klienta.
1,5 mln sztuk u pięciu tysięcy odbiorców
„Mamy bogate doświadczenie w różnych obszarach obróbki skrawaniem, m.in. we frezowaniu obwiedniowym elementów zębatych, w obrabianiu korpusów żeliwnych i stalowych na centrach CNC, obróbce cieplno-chemicznej, dłutowaniu, przeciąganiu, toczeniu. Różnorodność technologii, które wykorzystujemy, sprawia, że właściwie jesteśmy samowystarczalni, gdyż większość elementów jesteśmy w stanie wykonać z wykorzystaniem własnego zaplecza wytwórczego i z pominięciem podwykonawców – mówi Mariusz Chęciński, prezes zarządu BEFARED SA, i dodaje: – Obecnie BEFARED oferuje pięć podstawowych typoszeregów przekładni (H, NR, BBLine, EM oraz Uniwersalne). Oprócz produktów z katalogu proponujemy wszelkiego rodzaju przekładnie specjalne oraz urządzenia opracowane według dokumentacji stworzonej przez dział konstrukcyjno-technologiczny klienta oraz na podstawie jego dokumentacji”.
Wiedza i doświadczenie w zakresie reduktorów i motoreduktorów ogólnego zastosowania, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo z Bielska-Białej, umożliwia m.in. produkcję reduktorów zębatych o szerokim stopniu normalizacji, typizacji i unifikacji. Sporym atutem firmy jest możliwość przeróżnych zastosowań jej wyrobów mimo niewielkiej liczby części i zespołów. Spółka jest w stanie wykonywać specjalistyczne elementy przy użyciu półautomatycznych obrabiarek zespołowych i linii obróbczych, a więc technologii takiej samej jak w wypadku warunków produkcji seryjnej.
Jak dotąd firma dostarczyła około 1,5 mln sztuk swoich wyrobów do ponad 5 tys. odbiorców w kraju i za granicą. Jako że reduktory i motoreduktory produkowane przez BEFARED SA stanowią podstawowy element zespołów napędowych, to znajdują szerokie zastosowanie w wielu rodzajach urządzeń pracujących we wszystkich gałęziach przemysłu. „Wytwarzane przez nas elementy pracują w przemyśle hutniczym, energetycznym, górniczym, koksowniczym, spożywczym, chemicznym itd. – stwierdza Mariusz Chęciński i dodaje: – Mamy w portfolio m.in. nowoczesne typoszeregi motoreduktorów BBLine, a także reduktory i motoreduktory H z aktualnie poszerzoną ofertą. Jednocześnie jesteśmy w stanie zaadaptować każdy z naszych wyrobów do specyficznych wymagań klientów. Oferujemy także możliwość zaprojektowania napędów specjalnych oraz sprawny serwis. Wszystkie te elementy sprawiają, że nasze urządzenia są w stanie w stu procentach spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników reduktorów i motoreduktorów”.
Ciągła optymalizacja maszyn i urządzeń wymusza na producentach napędów dostosowanie się do warunków zabudowy. W związku z tym spółka BEFARED od kilku lat specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu aplikacji niestandardowych. Nie może więc dziwić fakt, że domeną spółki stały się zespoły napędowe dużej mocy oraz przekładnie specjalne dostosowane do wymogów stawianych przez klientów. Co istotne z ich perspektywy – wykwalifikowana kadra konstrukcyjna i handlowa zapewnia doradztwo techniczne, tak aby każdy kolejny użytkownik mógł stosować napęd w swoim procesie produkcyjnym bez żadnych ograniczeń.
Specjaliści od nietypowych rozwiązań
„Oceniamy, że w swojej branży jesteśmy w tej chwili wiodącym polskim producentem. Mamy dobrą i ugruntowaną pozycję na rynku, popartą 140-letnią tradycją. Jednocześnie BEFARED staje się marką coraz bardziej rozpoznawalną, jeśli chodzi o przekładnie specjalne. Cały czas zdobywamy rynek poprzez poszerzenie swojej oferty dla nowych gałęzi przemysłu, takich jak elektrownie wiatrowe, a także branża offshore. Stawiamy na eksport, nie zapominając o rynku krajowym, na którym firma ma stabilną pozycję jako producent przekładni przemysłowych – argumentuje prezes zarządu BEFARED SA. – Mimo trudności i braku inwestycji na rynku polskim spółka rokrocznie zwiększa sprzedaż, stawiając na coraz to nowe rynki zbytu. Dużą rolę odgrywa eksport do Niemiec, Francji, Włoch, na Białoruś czy do Maroka. Inwestujemy w infrastrukturę przemysłową, aby zwiększyć możliwości produkcji wielkogabarytowych. Nie zapominamy również o motoreduktorach małej i średniej mocy”.
O tym, że eksport jest ważnym elementem struktury sprzedaży bielskiego przedsiębiorstwa, świadczy fakt, że jego wyroby trafiają do wielu krajów Europy, Azji i Afryki. Wśród nich znajdują się m.in. Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Holandia, Francja, Egipt, Niemcy, Litwa, Ukraina i Chiny. Oprócz tego w roku 2013 powołana została do życia spółka zależna BEFARED India, działająca na terenie Republiki Indii i mająca swoją siedzibę w Bombaju. Głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja i sprzedaż wyrobów firmy na terenie Republiki Indii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki temu udało się nawiązać na rynku dalekowschodnim współpracę z klientami reprezentującymi przemysł spożywczy, chemiczny, energetyczny i wydobywczy.
Jedną z podstawowych przyczyn, dla których BEFARED z powodzeniem pozyskuje nowych klientów i zdobywa kolejne rynki, są techniczne możliwości wykonywania różnych nietypowych urządzeń. Dobrym tego przykładem jest wykonanie na przełomie lat 2015 i 2016 w zakładzie w Bielsku-Białej zatykarki otworu spustowego wielkiego pieca hutniczego. W tym wypadku oryginalność zadania polegała na wykonaniu zatykarki na podstawie archiwalnej dokumentacji z lat 70. oraz dopasowaniu wymiarów do nowszych zatykarek przy wielkim piecu hutniczym w hucie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.
Innym rozwiązaniem, które BEFARED z całą pewnością może uznać za swój sukces, jest zespół przesiewaczy do przesiewania węgla brunatnego, służących do zasilania kotłów, który został wykonany dla jednej z polskich elektrowni. W tym wypadku zespoły napędzane są specjalnie zaprojektowanymi do tego celu przekładniami kątowymi, które z kolei pracują dzięki silnikom elektrycznym z wykorzystaniem sprzęgieł hydrokinetycznych oraz sprzęgła produkcji BEFARED. Zespoły napędowe są przystosowane do współpracy z systemem diagnostycznym monitorującym drgania na węzłach łożyskowych, temperaturę przekładni oraz pobór prądu przez silniki elektryczne. Taki układ pozwala obsłudze obiektu przeprowadzać przeglądy i remonty zespołów napędowych przed wystąpieniem poważnych uszkodzeń elementów przenoszących moment obrotowy.
„Na swoim koncie mamy wiele ciekawych i prestiżowych realizacji. Do sukcesów możemy zaliczyć wyposażenie urządzeń odstawy z Pola Stefanów oraz zabudowę przekładni na urządzeniach nowego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w firmie Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, które zrealizowaliśmy w latach 2010–2014. Dużym wyzwaniem, również zakończonym sukcesem, było wyposażenie w reduktory oraz montaż linii do walcowania aluminium, która obecnie pracuje w Egipcie. Kolejnym ciekawym zadaniem była modernizacja układów napędowych zwałowarko-ładowarek dla ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Obejmowała ona wymianę napędów wraz z zamontowaniem pełnej automatyki. Zapewniło to bezproblemową eksploatację oraz spełnienie najwyższych standardów BHP. Oczywiście to tylko kilka przykładów nietypowych realizacji, bo w ostatnich latach firma wykonała szereg ciekawych aplikacji, które zasługują na uznanie – podkreśla Mariusz Chęciński i dodaje: – Elastyczność spółki i chęć stosowania dodatkowych, nowatorskich rozwiązań pozwala na zachowanie silnej pozycji na rynku. Odzwierciedleniem tego jest wzrost sprzedaży naszych wyrobów, zarówno odbiorcom krajowym, jak i zagranicznym”.
Na pełnych obrotach
W związku z planami ekspansji na coraz to nowsze rynki zarząd spółki BEFARED podjął decyzję o budowie w najbliższym czasie nowej hali produkcyjnej, która pozwoli na produkcję oraz remonty przekładni i urządzeń o masie powyżej 25 t. Fakt ten z pewnością umożliwi planowany rozwój na rynku napędów wielkogabarytowych. Jednocześnie spółka cały czas rozszerza swoje możliwości technologiczne zarówno w zakresie produkcji, jak i unowocześniania swoich wyrobów.
„Stale modernizowany park maszynowy uzupełniony o maszyny obróbcze reprezentujące najnowsze rozwiązania techniczne zapewnia nam najwyższy poziom produkowanych przekładni. Możemy produkować przekładnie zębate o mocy 5 MW. Oferowane przekładnie mogą być wykonane z wałami drążonymi i pełnymi, montowane na łapach lub kołnierzach, a także wyposażone w różnego typu osprzęt mechaniczny oraz elektryczny. Elementy zębate produkowane są do średnicy 2 m z materiałów, które są nawęglane, azotowane lub hartowane indukcyjnie – mówi prezes zarządu BEFARED SA i precyzuje: – Najistotniejszym profilem działalności spółki jest produkcja przekładni zębatych, dlatego też głównym celem rozwoju technologii jest wydajne produkowanie elementów zębatych i podzespołów korpusów przekładni zębatych. Prowadzimy prace nad zoptymalizowaniem procesu frezowania elementów zębatych metodą obwiedniową, polegającą na doborze odpowiednich parametrów skrawania, środka chłodzącego, narzędzi skrawających oraz powłok nanoszonych metodą PVD w celu zminimalizowania zużycia narzędzi z uwzględnieniem wymaganej jakości wykonywanych detali. Dążymy również do rozwoju technologii obróbki cieplno-chemicznej z wykorzystaniem technologii azotowania oraz nawęglania i hartowania niskociśnieniowego”.
To, że planowany rozwój technologii BEFARED jest nie tyle realny, ile wręcz pewny, wynika z faktu, że kadra inżynierów zatrudnionych w spółce cały czas pracuje na pełnych obrotach. Obecnie ich działania są skoncentrowane przede wszystkim na wdrożeniu nowoczesnych technologii w różnych obszarach wytwarzania komponentów do przekładni zębatych. Głównym założeniem strategii firmy w obszarze wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest skracanie czasu obróbki z zachowaniem jak najmniejszych nakładów na narzędzia, tak aby uzyskać najkorzystniejszy stosunek kosztów wytworzenia do ceny gotowego wyrobu. Prace specjalistów firmy zmierzają do poszukiwania optymalnych rozwiązań. Efekty tych prac z całą pewnością po raz kolejny zwiększą konkurencyjność spółki oraz pozwolą pozyskać fundusze na badania i nowatorskie rozwiązania technologiczne. „Priorytetem BEFARED SA jest spełnianie oczekiwań i potrzeb klientów poprzez ciągły rozwój firmy i podnoszenie jakości oferowanych produktów i usług. Tylko efektywne i ciągłe doskonalenie daje nam możliwość rozwoju firmy – podsumowuje Mariusz Chęciński. – Wdrażanie nowoczesnych technologii, oferowanie nowych i zmodernizowanych wyrobów przy jednoczesnym i systematycznym podnoszeniu kwalifikacji pracowników to nasz cel, który cały czas konsekwentnie realizujemy. Jednocześnie, co warte podkreślenia, gwarancją naszej polityki jakości jest świadomość pracowników przedsiębiorstwa, że każdy z nas jest odpowiedzialny za jakość usług i wyrobów”.