System do zdalnego zarządzania oraz monitorowania mediów energetycznych i wody
PROMAR, polska firma specjalizująca się w optymalizacji zużycia energii i mediów, ma za sobą inaugurację nowego narzędzia do zdalnego zarządzania i monitorowania instalacji HVAC oraz OZE – systemu Imperius. Pod koniec roku przedsiębiorstwo podłączyło do niego 66 węzłów cieplnych, 2 lokalne źródła ciepła oraz 3 hydrofornie pracujące na potrzeby ujęć wody pitnej dla miejscowości Barcin i Piechcin w woj. kujawsko-pomorskim. Firma miała za zadanie podłączenie do systemem Imperius urządzeń odpowiedzialnych za kontrolę i zarządzanie gospodarką cieplną oraz wodną tych miejscowości.
– Dzięki zastosowaniu rozwiązania, jakim jest Imperius, Klient – w tym wypadku ciepłownia – może na bieżąco monitorować interesujące go parametry każdego z elementów objętych systemem i na tej podstawie nie tylko ustalać rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło czy wodę, lecz także szybciej reagować na pojawienie się ewentualnych awarii. Każde odchylenie parametrów pracy instalacji od ustalonych indywidualnie norm jest automatycznie zgłaszane przez system. Zarówno my, jak i Klient dysponujemy więc taką informacją w czasie rzeczywistym i możemy odpowiednio zareagować – tłumaczy Bartosz Marciniak, prezes PROMARu – Imperius pomaga najbardziej efektywnie dostarczać media i jednocześnie optymalizować związane z tym koszty – dodaje.
Spółka wdraża system Imperius także w fabryce taboru szynowego Alstom Konstal w Chorzowie oraz pilotażowo w Monpellier we Francji i Vransku na Słowenii.
Czym jest Imperius?
Imperius jest systemem informatycznym, który umożliwia zdalne monitorowanie pracy instalacji HVAC (ogrzewanie-wentylacja-klimatyzacja) oraz OZE w modelu cloud`owym, czyli zarządzanie nimi bez konieczności budowy i posiadania własnej infrastruktury IT. Pozwala na bieżące kontrolowanie i sterowanie kluczowymi parametrami pracy instalacji i urządzeń oraz generowanie analiz porównawczych i historycznych tych wskaźników. Jest w pełni skalowalny, czyli jest przygotowany do obsługi dowolnej liczby obiektów, które można przyłączać także w trakcie korzystania z systemu. Dostęp do systemu dla użytkownika odbywa się za pomocą sieci Internet poprzez szyfrowane połączenie, a wszelkie zebrane dane są zabezpieczone i wygodnie dostępne w tzw. chmurze.