Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz postępująca elektryfikacja niemal każdego sektora gospodarki stawiają przed nami ogromne wyzwania, ale również otwierają szerokie możliwości.
Fundamentem stabilnego funkcjonowania zarówno przedsiębiorstw, jak i całych sektorów publicznych stało się niezawodne, inteligentne zarządzanie energią. W centrum tego procesu znajdują się rozdzielnice – nowoczesne urządzenia stanowiące element infrastruktury energetycznej XXI wieku. Ich znaczenie jest nie do przecenienia – od zabezpieczania dostaw energii dla szpitali, centrów danych, lotnisk, aż po obsługę zaawansowanych zakładów przemysłowych i farm energii odnawialnej.
Rozdzielnice to nie tylko element kontroli przepływu energii elektrycznej, ale także aktywny strażnik całej sieci, który natychmiast reaguje na wszelkie zakłócenia, izolując awarie i minimalizując ryzyko kosztownych przestojów.
Według najnowszych analiz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie aż o 30% do 2030 roku, napędzając tym samym dynamiczny rozwój sektora rozdzielnic. Już dziś wartość globalnego rynku tych urządzeń sięga blisko 100 miliardów dolarów, a według firmy badawczej Straits Research, do 2032 roku wzrośnie aż do ponad 153 miliardów dolarów
W obliczu tak intensywnych zmian technologicznych oraz konieczności integracji różnych źródeł energii – zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych – znaczenie zaawansowanych systemów rozdzielczych będzie tylko rosło.
Bardzo ważne stają się urządzenia, które nie tylko precyzyjnie kontrolują i dystrybuują energię, ale również zapewniają maksymalne bezpieczeństwo operacyjne, chroniąc infrastrukturę oraz personel.
Poniżej prezentujemy flagowe systemy i narzędzia cyfrowe Hager do rozdziału energii.
System rozdzielnic unimes H
System unimes H to rozdzielnice wysokoprądowe, niskiego napięcia spełniające wszystkie wymagania projektów do 4000 A. Tylko dwie ramy bazowe wystarczą, aby utworzyć wszystkie jednostki funkcyjne (pola rozdzielnicy).
Poniżej kilka kluczowych cech systemu:
- Produkt szyty na miarę – istnieje możliwość dostosowania koloru do potrzeb, montażu drzwi zamiast osłon tylnych, otworowania drzwi pod aparaty (oszczędność czasu podczas prefabrykacji), dostosowania wysokości, specjalnych wersji cokołów itp.
- Bezpieczny i niezawodny – przejrzysty układ przedziałów, zapewnia maksymalną elastyczność przy realizacji wygrodzeń form separacji od 1 do 4b, zapewniając bezpieczeństwo obsługi przez personel.
- Możliwość modernizacji – oparty na 16 znormalizowanych typach pól, umożliwia stworzenie ponad 1000 precyzyjnie dopasowanych wariantów projektowych w różnych konfiguracjach w technice stałej, wtykowej i wysuwnej.
- Idealnie zintegrowany – z innymi urządzeniami takimi jak rozdzielnice univers do 1600 A, wyłączniki powietrzne hw+ oraz kompaktowe h3+, rozłączniki izolacyjne bezpiecznikowe NH, szynoprzewody oraz systemy monitorowania zużycia energii.
- Ergonomiczny i szybki w montażu – technologia połączeń z głównym systemem szyn zbiorczych (H-SaS) gwarantuje ergonomie wykorzystania miedzi oraz krótki czas montażu.
- Kompletny – w czasie oczekiwania na rozdzielnicę dostarczana jest pełna dokumentacja oszynowania rozdzielnicy.
- Odporny na zwarcia – używane w nim są zarówno aktywne (aSLBS), jak i pasywne (pSLBS), systemy ochrony przed zwarciem łukowym, które redukują lub całkowici eliminują skutki powstania uszkodzeń.
- Certyfikowany – cały system przechodzi gruntowne testy odporności na wstrząsy sejsmiczne i obciążenia udarowe zgodnie z wymogami normy IEEE 693 / IEC 60068. System jest zweryfikowany i certyfikowany zgodnie z normą PN-EN 61439 oraz dostarczany z deklaracją PEP eccopassport.

Wyłączniki powietrzne
Sercem każdej nowoczesnej rozdzielnicy są wyłączniki powietrzne – zaawansowane urządzenia łączeniowe, które skutecznie łączą funkcję operacyjną z zabezpieczającą. Ich podstawowym zadaniem jest nie tylko niezawodne łączenie prądów roboczych, lecz przede wszystkim ochrona instalacji przed groźnymi skutkami zwarć, przeciążeń oraz zaniku napięcia. Dzięki zdolności do pracy w sieciach o szczególnie wysokich wartościach prądu zwarciowego – nawet rzędu kilkudziesięciu kiloamperów – stanowią one niezastąpione rozwiązanie dla najbardziej wymagających aplikacji przemysłowych. Co więcej, nowoczesne wyłączniki powietrzne wyposażone są w szeroki zestaw funkcji dodatkowych, takich jak zdalne sterowanie, selektywne działanie zabezpieczeń czy zaawansowana sygnalizacja, które pozwalają na efektywne zarządzanie siecią oraz zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności całego systemu energetycznego.
Przykładowo wyłączniki ACB z rodziny hw+ oferują pełen zestaw funkcji, które wspierają projektowanie, montaż i działanie systemu w każdym segmencie rynku.
Wszystkie wyłączniki powietrzne HW1 do 1600 A, HW2 do 2500A oraz HW4 do 4000A można łatwo zintegrować z rozdzielnicami unimes H. Dzięki temu źródło zasilania znajduje się dokładnie tam, gdzie powinno – w centralnym punkcie rozdzielnicy. Zapewnia to niezawodną ochronę przed przeciążeniami, zwarciami i innymi zagrożeniami.
Możliwość wyboru spośród 3 wersji o różnym prądzie znamionowym i zdolności zwarciowej, a także możliwość wyboru modułów wyzwalaczy sentinel lub sentinel Energy, pozwala znaleźć idealne rozwiązanie dla każdej instalacji elektrycznej.
Program do projektowania instalacji elektrycznej
Nowoczesne systemy planowania i projektowania, takie jak Hagercad, umożliwiają szybkie i efektywne opracowanie układu rozdzielnic, został stworzony z myślą o pełnym wsparciu projektów niskonapięciowych systemów dystrybucji energii i zarządzania nimi w budownictwie komercyjnym.
Każdy projekt ma inne wymagania i może różnić się złożonością, dlatego stworzono 3 różne wersje programu – basic, expert i premium, dostosowane do określonych potrzeb związanych z planowaniem.
Korzyści z projektowania w Hagercad:
- Lepsza wizualizacja i przyjazny dla użytkownika interfejs.
- Wygodna praca zespołowa – równoczesna synchronizacja oraz udostępnianie projektów w chmurze.
- Zgodność z systemami Windows 10 i 11
- Łatwe zarządzanie listami projektów
- Tworzenie schematów elektrycznych oraz wycen
- Integracja z konfiguratorem ACB hw+, który pozwala bezbłędnie sparametryzować wyłącznik powietrzny….. i wiele więcej
————————————————————————————————————–
Chcesz dowiedzieć się więcej o kompleksowości rozwiązań Hager?
Odwiedź strony:
unimes H | Dystrybucja energii | Hager
ACB hw+ | Dystrybucja energii | Hager
Hagercad 6 | Narzędzia, aplikacje, oprogramowanie | Hager
Rozdzielnice główne | Dystrybucja energii | Hager
Modernizacja rozdzielnicy głównej w zakładzie produkcyjnym z wykorzystaniem systemu unimes H