PANDA: suwnice, żurawie, wciągniki i wciągarki
Systemy Transportu Bliskiego Panda sp. z o.o. to jedna z wiodących firm w branży dźwignicowej. Od niemal 30 lat funkcjonuje w Bydgoszczy i zajmuje się kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie różnego typu dźwignic. Pracuje nad profesjonalnym doradztwem na każdym etapie podejmowanych zleceń oraz wykorzystuje bogate doświadczenie w projektowaniu, wytwarzaniu i modernizowaniu urządzeń transportu bliskiego. Dzięki niebanalnym rozwiązaniom i indywidualnemu dostosowaniu projektów do potrzeb klientów firma Panda zdobyła opinię „specjalistów od trudnych konstrukcji” i to właśnie nieszablonowe przedsięwzięcia najwięcej mówią o jej sile oraz możliwościach.
Nietypowe realizacje, czyli słonie lubią Pandę
Jedną z ostatnich realizacji doskonale ilustrujących tę opinię jest suwnica zaprojektowana na prośbę poznańskiego zoo. Zlecenie obejmowało dostarczenie suwnicy, która będzie pomocna przy zabiegach pielęgnacyjnych i weterynaryjnych słonia Ninio oraz jego towarzyszek. We współpracy z firmą igus – wiodącym producentem m.in. prowadników kablowych i przewodów do aplikacji ruchomych – powstała unikalna w skali europejskiej suwnica o udźwigu 8 t z wciągnikiem zasilanym łańcuchem energetycznym. Jak mówi Leszek Bracio, dyrektor techniczno-handlowy STB Panda sp. z o.o., w krótkim filmie przedstawiającym tę niezwykłą realizację: „igus dostarczył zasilanie wciągarki w postaci łańcucha energetycznego, który pozwolił na uniknięcie standardowych kabli zasilających wciągarkę wiszących poniżej konstrukcji suwnicy – i podsumowuje: – Ninio oraz dyrekcja zoo są z Pandy bardzo zadowoleni”. Charakterystyka pomieszczenia oraz rytm dnia i aktywności słoni wpłynęły na zindywidualizowanie projektu oraz zastosowanie nietypowych rozwiązań w pracy suwnicy. Umożliwia ona ułożenie słonia w odpowiedniej do danego zabiegu pozycji, jest na miejscu, zawsze gotowa do użycia, co daje pełną swobodę pracownikom poznańskiego zoo i zapewnia bezpieczeństwo przebywającym tam słoniom. Wraz z upływem czasu i starzeniem się pupili oraz koniecznością stosowania większej liczby zabiegów weterynaryjnych można przewidywać, że korzystanie z niej stanie się jeszcze częstsze.
Sama nazwa firmy również powstała dzięki zwierzętom. Lesław Bracio, wówczas młody inżynier, jechał do pracy autobusem, czytając artykuł o pandach ratowanych przez WWF. Pod koła autobusu wbiegł wówczas pies. Kierowcy udało się go ocalić, ale nie uniknął zderzenia z drzewem. Sytuacja wyglądała dość poważnie, ale nikomu nic się nie stało. Po tej przygodzie młody inżynier stwierdził, że życie jest zbyt krótkie, by marnować je w pracy, która nie daje satysfakcji, polega na przerzucaniu papierów z jednego miejsca na drugie, i postanowił zrealizować marzenia, a chciał projektować. Założył więc własną firmę i nazwał ją Panda.
Na opinię specjalistów od trudnych konstrukcji od wielu lat pracuje zespół doświadczonych specjalistów z wielu branż. Obecnie Panda zatrudnia około 50 osób w czterech działach: marketingu i sprzedaży, technicznym, produkcyjnym i administracyjno-finansowym. W codziennej pracy stosuje zintegrowany system zarządzania wg wymagań norm PN-EN ISO 9001, PN-N-18001 oraz PN-EN ISO 3834, które obejmują cały zakres działania firmy: projektowanie, produkcję, montaż, naprawę, modernizację i serwis urządzeń transportu bliskiego.
Wśród ciekawych realizacji jest też suwnica bramowa zaprojektowana i wyprodukowana dla jednej z wiodących firm produkcyjnych w Tanzanii. Projekt i zastosowane przez firmę rozwiązania musiały uwzględniać trudne warunki klimatyczne i wysoką grupę natężenia pracy. Klient oczekiwał również ekspresowego wykonania i specjalistycznego transportu do Afryki. To zlecenie otworzyło drogę do eksportu urządzeń z Bydgoszczy do odległej Afryki.
Przy samolotach Herkules do prac naprawczych służy suwnica podwieszana o rozpiętości 44 m. Żadna inna firma dźwignicowa w Polsce nie podjęła się realizacji tego wyzwania. Inżynierowie z Pandy zaprojektowali i skonstruowali tor jezdny dostosowany do nietypowej budowy hali klienta.
Z kolei podnośnik nożycowy Panda był używany przy przygotowaniach do gali rozdania Oscarów w roku 2017.
Przeciągarki do wagonów, wyposażone w cierny mechanizm przyciągania, to kolejny przykład w portfolio oryginalnych realizacji firmy. Składa się on z tarczy ciernej i zespołu krążków kierunkowych, przez które przewija się lina ciągnąca. Układ linowy posiada krążek nawrotny, który napina linę, co z kolei jest niezbędne do wywołania tarcia. Mechanizm jest napędzany motoreduktorem z silnikiem sterowanym przemiennikiem częstotliwości, co pozwala na łagodny rozruch i hamowanie zestawu wagonów. Przeciągarki pracują w przedsiębiorstwie z branży kolejowej. Siła przyciągania wynosi 50 kN, prędkość przyciągania: 7 m/min. Masa wagonów pod obciążeniem to 150 tys. kg.
Popularne suwnice
Najpopularniejszymi urządzeniami są suwnice natorowe i podwieszane, które można umieścić w hali przemysłowej, tak aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Mogą być wyposażone w napędy ręczne lub elektryczne – zgodnie z potrzebami klienta. Udźwig i rozpiętość są podstawowymi kryteriami doboru dźwignicy. Panda dysponuje wciągnikami o udźwigu od 125 kg do nawet 160 tys. kg, co w zupełności pozwala na spełnienie wymagań niemal każdego zleceniodawcy.
Znakomitą opinię mają też suwnice bramowe, które dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji nośnej gwarantują wysoki komfort używania. Charakteryzuje je to, że mają napędzane wszystkie koła jezdne, co zapewnia spokojny rozruch i jazdę suwnicy w każdych warunkach. Suwnice wyposaża się w standardowe wciągniki lub wciągarki. Większość obecnie produkowanych suwnic ma sterowanie radiowe. Suwnice takie zasilane są zazwyczaj elastycznymi przewodami na bębnie kablowym, co pozwala na zakres pracy do 400 m, wystarczający dla większości zastosowań. Suwnice pracujące na zewnątrz wyposaża się w kleszcze szynowe przeciwwiatrowe i urządzenia badające prędkość wiatru, aby w razie silnych wiatrów uniemożliwić samoczynny rozruch mechanizmu. Istnieje także możliwość podgrzewania szyn wciągarki, co zapobiega oblodzeniu i umożliwia bezproblemowe prace zimą.
Najczęściej suwnice wyposażane są we wciągniki SWF Krantechnik, które charakteryzuje zwarta i nowoczesna konstrukcja, dzięki czemu można wykorzystać niemal każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Oprócz kompaktowych wymiarów ich zaletami są również bezpieczeństwo i oszczędność użytkowania, ekonomiczne koszty konserwacji oraz cicha i wydajna praca. Panda oferuje także wykonanie wciągnika na zamówienie opierające się na własnym projekcie, jeśli zlecenie tego wymaga.
Współpraca z Krantechnik GmbH
Specjalne wymagania klientów są realizowane dzięki temu, że w zasobach firmy znajduje się szerokie spektrum części i komponentów. Od roku 2004 Panda jest jednym z nielicznych polskich oficjalnych partnerów niemieckiej firmy SWF Krantechnik GmbH (renomowanego producenta komponentów suwnic). To właśnie współpraca z uznanymi dostawcami pozwala zagwarantować najwyższą jakość produktów i spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Panda zapewnia, że produkuje trwałe i niezawodne urządzenia, a dzięki naprawom, modernizacjom i serwisowaniu potrafi sprawić, że każda suwnica będzie służyła właścicielowi przez wiele lat.
Inteligentne rozwiązania
STB Panda sp. z o.o. jest jedną z niewielu firm projektujących urządzenia od podstaw i dzięki temu może w pełni dostosować je do potrzeb klienta. Oznacza to, że klient nie zawsze otrzymuje to, czego początkowo chciał, ale zawsze to, co zaspokaja jego potrzeby w najlepszy możliwy sposób. Na przykład klient szukający oszczędności może planować zakup najtańszej suwnicy, ale po przeanalizowaniu jego potrzeb i zrobieniu niezbędnych wyliczeń może się okazać, że byłaby to oszczędność tylko pozorna, bo zbyt intensywne użytkowanie powodowałoby szybsze zużywanie się urządzenia, a naprawy, koszty wymiany części i przestoje w pracy mogłyby generować sumy znacznie przekraczające początkowe oszczędności. I tego błędu inżynierowie z Pandy pozwalają swoim klientom uniknąć. Niewątpliwie w procesie dostosowywania urządzeń do potrzeb klientów przydają się inteligentne rozwiązania firmy Krantechnik takie jak:
- Sway control (układ antywahaniowy) – bujający się w niekontrolowany sposób pod sufitem hali kilkudziesięciotonowy ładunek może wzbudzać pewien rodzaj niepokoju. Z pomocą przychodzi tu system sway control, który zapobiega wahaniom ładunku przy starcie, jeździe oraz zatrzymywaniu się suwnicy, co od razu zwiększa poczucie bezpieczeństwa. System maksymalizuje prędkość ruchu przy jednoczesnym minimalizowaniu jego wahań. Zwiększa również precyzję pozycjonowania ładunku;
- ESR (rozszerzony zakres prędkości) – rozwiązanie to pozwala na zwiększenie prędkości podnoszenia przy obciążeniu mniejszym niż nominalne, dzięki czemu oszczędza czas, zwiększa produktywność i zapewnia najwyższą wydajność urządzenia przez cały czas pracy;
- Slack rope – system zapobiegający luzowaniu się i splątaniu liny. Automatycznie zatrzymuje lub zmniejsza prędkość, kiedy ładunek zbliża się do podłoża, dzięki czemu liny utrzymujące ciężar pozostają niesplątane, a ryzyko ich uszkodzenia zostaje wyeliminowane. Optymalizuje obsługę ładunku i cykl ładowania oraz poprawia produktywność i bezpieczeństwo;
- Micro speed – umożliwia precyzyjne manewrowanie suwnicą przez czasowe i definiowane ograniczenie prędkości podnoszenia, jazdy wózka i suwnicy. Zredukowana predefiniowana prędkość ruchu umożliwia precyzyjne pozycjonowanie ładunku i zapobiega niekontrolowanemu przyśpieszeniu;
- Inching (ruch impulsowy) – rozwiązanie polegające na podziale ruchu na kilka odcinków składowych. Wszystkie mogą być w takiej samej odległości, zatrzymanie następuje przy osiągnięciu konkretnego punktu, następnie suwnica pracuje do punktu kolejnego. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania uzyskuje się precyzyjną pozycję ładunku, poprawia bezpieczeństwo, a ryzyko kolizji zostaje zredukowane do minimum;
- Load floating – obciążenie jest przytrzymywane przez silnik mechanizmu podnoszenia w określonym czasie (zwykle od 3 do 5 s). Aby ładunek nie opadł, w silniku utrzymywany jest stały moment, w czasie gdy hamulec pozostaje otwarty. Load floating zapewnia szybszy, gładszy, bardziej stabilny i bezpieczny start podnoszenia, wolniejsze opuszczanie, wydłuża żywotność konstrukcji stalowych dźwignic i ich komponentów. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie przy delikatnych ładunkach podatnych na uszkodzenia.
Modernizacja, serwis i konserwacja
Ważną częścią oferty firmy, obok projektowania, wykonywania i montażu urządzeń transportu bliskiego, są modernizacja, serwis i konserwacja. Często klienci, zamiast wymieniać zakupione przed laty urządzenia dźwignicowe i narażać się na jednorazowy duży koszt, wybierają ich modernizację i przebudowę. Specjaliści z Pandy są wzywani do zmiany napędu z ręcznego na elektryczny, zmiany systemów sterowania (z kabiny sterowniczej czy sterowania kasetowego na sterowanie radiowe), przebudowy konstrukcji nośnej suwnic, żurawi, wciągarek, jeśli chodzi np. o zakres udźwigu czy rozpiętości, wysokość podnoszenia itp. Firmie można powierzyć różnego rodzaju naprawy dźwignic i podtorzy, remonty bieżące, naprawy konstrukcji nośnych, mechanizmów, a także remonty podtorzy i wymianę szyn. Kupując urządzenia transportu bliskiego, należy pamiętać o poddawaniu ich regularnym przeglądom serwisowym i konserwacji, dzięki czemu będą mogły niezawodnie działać przez długi czas.
Rozwijamy się
Panda nie spoczywa na laurach, wciąż szuka możliwości doskonalenia się i rozwoju. „Firma przechodzi właśnie okres rebrandingu – zostało wprowadzone nowe logo, ewaluacji podlegają misja, wizja i cele firmy. Prowadzimy intensywne działania marketingowe w mediach społecznościowych. Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu facebookowego – zachęca Katarzyna Ciesielska, specjalista ds. marketingu, i dodaje: – Stosujemy zasady employer branding i odnosimy pierwsze sukcesy w rekrutacji pokolenia Y. Rozpoczęliśmy również współpracę z ośrodkami naukowymi, bierzemy udział w konsultacjach społecznych dotyczących wprowadzenia nowego zawodu: technik urządzeń transportu bliskiego (technik urządzeń dźwigowych). Jesteśmy także w trakcie tworzenia klasy patronackiej w jednej z bydgoskich szkół elektronicznych”.
PRODUKTY FIRMY PANDA
SUWNICE NATOROWE
„Jedno- i dwudźwigarowe konstrukcje nośne są od początku do końca wytwarzane w naszym zakładzie, dzięki czemu indywidualne wymagania klienta mogą być spełnione bez generowania dodatkowych kosztów. Jesteśmy jednym z nielicznych producentów suwnic w Polsce z tak dużym doświadczeniem. Zastosowanie nowoczesnych komponentów oraz ciągłe udoskonalanie konstrukcji sprawiają, że nasze suwnice charakteryzują się znakomitymi parametrami technicznymi i funkcjonalnością. Na jednym podtorzu może pracować kilka suwnic, którymi steruje się indywidualnie lub w tandemie. Suwnice mogą być wyposażone w dwa lub więcej wciągników, a system sterowania pozwala na kierowanie każdym wciągnikiem osobno lub wszystkimi jednocześnie”.
SUWNICE BRAMOWE
„Suwnice bramowe są jednym z najbardziej charakterystycznych produktów w branży suwnicowej. Idealne rozwiązanie do stosowania w wielu obszarach, gdzie transport odbywa się często w różnych miejscach. Nowoczesna i lekka konstrukcja nośna zapewnia komfort użytkowania. Wysokość i rozpiętość suwnicy może zostać indywidualnie dopasowana do potrzeb klienta”.
SUWNICE PODWIESZANE
„Suwnice podwieszane to doskonałe rozwiązanie dostosowane do trudnych warunków. Montując podtorze bezpośrednio pod stropem hali, wprowadzamy możliwość podnoszenia ładunku przy optymalnym wykorzystaniu szerokości hali”.
ŻURAWIE
„Żurawie występują w wielu wariantach, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych wymagań. Są wyposażone w napędy zarówno ręczne, jak i elektryczne. Wykonujemy żurawie na wyposażenie hali, warsztatu czy placu składowego, słupowe oraz naścienne. Zakres pracy zależy od typu żurawia”.
TRAWERSY
„Trawersy poszerzają możliwości transportowe. Często do przetransportowania ładunku nie wystarczy zwykły hak i wtedy używane są trawersy. Jest to idealne rozwiązanie przy długich ładunkach lub ładunkach o nieregularnych kształtach. Zajmujemy się ich projektowaniem, naprawą oraz atestacją. Wykonujemy trawersy stałe, regulowane oraz przesuwne z napędami elektrycznymi i pneumatycznymi”.
WCIĄGNIKI I WCIĄGARKI
„Urządzenia firmy STB Panda wyposażone są głównie we wciągniki produkcji renomowanej firmy SWF Krantechnik. W ofercie mamy również wciągniki jednostkowe, które wykonujemy na zamówienie klienta na podstawie jego projektów. Rozwiązanie to gwarantuje niskie koszty konserwacji oraz bardzo wydajną i cichą pracę z jednoczesnym zachowaniem najwyższej jakości. W naszej ofercie znajdują się wciągniki linowe oraz łańcuchowe”.