Pianka EVA to jeden z najpopularniejszych materiałów, po który sięga wiele branż produkcyjnych. Skąd wynika tak duże zainteresowanie tym tworzywem? Chodzi oczywiście o wyjątkowe właściwości, jakimi się ono wyróżnia. O jakie dokładnie parametry chodzi i gdzie można spotkać piankę EVA? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie są właściwości pianki EVA?

Pianka EVA jest kopolimerem etylenu i octanu winylu. To zamknięto komórkowe tworzywo sprzedawane najczęściej w blokach oraz płytach, a nieco rzadziej w nawojach. Właściwości pianki EVA są nieco podobne do tych, którymi wykazuje się pianka PE, jednak z uwagi na większą miękkość oraz elastyczność to właśnie ta pierwsza cieszy się większą popularnością w ofercie firmy Polting Foam. Często jest ona wybierana jako pianka zabezpieczająca.

Ten materiał wyróżnia się:

  • niezwykłą łatwością obróbki – pianka EVA jest termoplastyczna, można ją również obrabiać skrawaniem czy zgrzewać, co daje szerokie pole do popisu producentom,
  • dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi,
  • wysoką elastycznością i sprężystością – to materiał mało podatny na zgniatanie i odkształcenia, co zwiększa jego właściwości amortyzacyjne,
  • nienasiąkliwością – co oznacza dobrą odporność na działanie wilgoci,
  • dostępnością w szerokiej gamie kolorów – tę piankę można swobodnie wybarwiać, co wzmacnia jej potencjał estetyczny.

Jak stosuje się piankę EVA?

Stworzenie pełnej listy zastosowań pianki EVA to nie lada wyzwanie, ponieważ po ten materiał sięgają wytwórcy działający w wielu branżach. Warto jednak przyjrzeć się tym kluczowym. Oto ich przegląd.


BEZPŁATNY-NEWSLETTER ver 3


Puzzle z pianki EVA

Nie chodzi wyłącznie o stricte zabawkowe puzzle (choć i takie powstają!), ale również o te, z których tworzy się maty do zabawy dla dzieci. Są miękkie i przyjemne w dotyku, a przy okazji dobrze izolują od podłoża i amortyzują ewentualne upadki.

Wkładki obuwnicze

Mała podatność na odkształcanie połączona z dobrą amortyzacją i nienasiąkliwością to właściwości, które sprawiają, że po piankę EVA sięgają m.in. producenci obuwia ortopedycznego oraz sportowego. Wkładka z tego materiału idealnie spisuje się m.in. w butach trekkingowych, zapewniając stopie dodatkową ochronę i jeszcze wyższy komfort.

Maty z pianki EVA

Sprawdzają się nie tylko w dziecięcym pokoju, ale również na salach w klubach fitness oraz siłowniach czy na salach tanecznych. Sięga się po nie również przy zabezpieczaniu zewnętrznych placów zabaw.

Pianka artystyczna

Z tworzywa EVA mogą powstać różnego rodzaju prace plastyczne, w tym ciekawe dekoracje o nietuzinkowych kształtach i kolorach.
To jednak nie wszystkie zastosowania.

Warto wspomnieć również, że po ten materiał sięgają branże:

  • kolejowa i motoryzacyjna (termoizolacja),
  • opakowań (stabilizacja i zabezpieczenie produktów przy transporcie)
  • czy przemysł jachtowy (termoizolacja i izolacja akustyczna).

Jak zatem widać, spektrum możliwości użytkowania tej wyjątkowej pianki jest niezwykle szerokie. Co zaś najważniejsze, jej parametry techniczne można dostosować do konkretnego przeznaczenia – np. nadając materiałowi właściwości antystatyczne czy prądoprzewodzące. Dlatego też z roku na rok popularność wyrobów z EVA rośnie.