Stanowisko zrobotyzowane w pracy z prasą krawędziową
CEL: AUTOMATYZACJA PRASY KRAWĘDZIOWEJ
Przedsiębiorstwo produkcyjne Supron 3 jest wiodącym producentem sprzętu przeciwpożarowego: hydrantów wewnętrznych, szaf ochronnych, węży pożarniczych oraz ekwipunku osobistego strażaka. Dzięki tradycji od 1992 roku i oferowanym świetnym produktom posiada wysoką renomę wśród odbiorców na rynku krajowym.
Głównym celem była modernizacja procesu pracy przy prasie krawędziowej, która wykorzystywana jest w procesie gięcia elementów do szafek, zawiasów i innych elementów galanterii metalowej.
ROZWIĄZANIE: ROBOTYZACJA PRASY KRAWĘDZIOWEJ
Programiści i konstruktorzy Easy Robots dokonali analizy procesów produkcyjnych w firmie Supron 3 i zarekomendowali rozpoczęcie projektu doskonalącego.
W wyniku prac powstało stanowisko z zasobnikiem na kilkaset sztuk detali, które poddawane są obróbce. Ramię robotyczne zostało umiejscowione nad magazynem szufladowym ograniczając tym samym wymaganą przestrzeń roboczą. Cztery szuflady stanowiska wyposażone są w profilowane tace wymienne, które pozwalają na szybkie uzupełnienie detali surowych przez pracowników. Proces ten nie wymaga zatrzymania pracy ani robota, ani maszyny, a pracownik nie musi nadzorować pracy tych urządzeń, aż do momentu kiedy konieczne jest ponowne uzupełnianie tac na detale.
➡ W projekcie zostały opracowane po dwie aplikacje na 4 różne wzory blaszek. Pierwsza aplikacja to rolowanie, a druga to dwukrotne gięcie pod kątem 90 stopni. Tace z których robot pobiera surowy detal do obróbki rolowania mogą być wykorzystane do wszystkich 4 wzorów blaszek, które są wykonywane na prasie. Manipulator ES5 odsuwa szuflady i pobiera z tacy detal wyjściowy, a następnie układa go na matrycy prasy krawędziowej. Proces rolowania jest kilkustopniowy.
Ramię robotyczne podkłada detal na różne stopnie matrycy, aż do momentu uzyskania gotowego elementu, który następnie zrzucany jest automatycznie do pojemnika magazynującego. W procesie gięcia pod kątem prostym blaszki już zrolowane pobierane są z tacy w szufladach, a następnie podawane do narzędzia prasy krawędziowej. Gięcie składa się z dwóch procedur po czym robot odbiera gotowy detal z maszyny i umieszcza go w pojemniku magazynującym.
REZULTATY AUTOMATYZACJI STANOWISKA Z PRASĄ KRAWĘDZIOWĄ
➡ Zwiększenie bezpieczeństwa
Wdrożone rozwiązanie zmieniło dotychczasowy model pracy. Automatyzacja pozwala pracownikom na skupienie się na istotnych zadaniach zamiast na rutynowych czynnościach, które z upływem zmiany i narastającego zmęczenia operatora mogą być obarczone popełnianiem błędów, a nawet niebezpieczne dla zdrowia operatora.
➡ Krótszy proces przygotowania
Nie tylko skrócił się czasu realizacji pojedynczego procesu, ale także tace na detale zastosowane w magazynie szufladowym zapewniły ciągłość pracy.
➡ Zwiększenie wydajności
Mimo, że zwiększenie produktywności nie było priorytetem w tym projekcie, dzięki robotyzacji udało się podwyższyć również ten wskaźnik.
Średnia wypadkowa norma dla pracownika w procesie rolowania wynosiła dotychczas 45 sekund na jeden pełen proces, od surowego detalu do gotowego. Robotowi zajmuje to obecnie niecałe 35 sekund.
Firma Easy Robots Spółka jest prężnie rozwijająca się firmą, która powstała na bazie dotychczasowych doświadczeń w zakresie automatyzacji linii technologicznych firmy Sorter. Na rynku polskim są jedynym producentem robotów przemysłowych 6-osiowych o udźwigu do 5 kg.Przedsiębiorstwo jest silnie ukierunkowane na dostarczanie zrobotyzowanych rozwiązań, które zwiększają komfort pracy oraz pozwalają zastąpić człowieka w rutynowych, bądź ciężkich fizycznych pracach. W swojej ofercie posiadają gotowe rozwiązania i produkty dopasowane indywidualnie do klienta. Główne obszary zastosowań robotów to obróbka detali na maszynach CNC, aplikacje pick&place, pakowanie i paletyzacja oraz spawanie zrobotyzowane. |