Przenoszenie i obsługa blach za pomocą chwytaka magnetycznego
22/10/2019

Chwytak magnetyczny służy do automatycznego podnoszenia, umieszczania lub pozycjonowania stali lub innych obiektów ferromagnetycznych.

Przykłady obejmują:

  • usuwanie blachy z pras,
  • pakowanie produktów ze skrzynek (kompletowanie pojemników),
  • montaż części stalowych lub przenoszenie perforowanych części stalowych, półfabrykatów i perforowanych blach stalowych w zastosowaniach robotycznych.

Ultralekki chwytak magnetyczny jest wyposażony w mocne trwałe magnesy neodymowe, dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczny. Magnesy manipulacyjne mogą być włączane i wyłączane za pomocą sprężonego powietrza i mają interfejs z gwintowanym otworem do zamocowania na ramieniu robota, opcjonalnie w połączeniu z tłokiem sprężynowym.

To sprawia, że chwytaki magnetyczne Goudsmit Magnetic są skuteczną alternatywą dla tradycyjnych robotycznych chwytaków. System nadaje się między innymi do podnoszenia i transportu cienkich blach stalowych jeden po drugim. Gumowa podkładka na końcu zapewnia, że obrabiany przedmiot nie ślizga się podczas podnoszenia pionowego i zapobiega uszkodzeniu obrabianego przedmiotu.

Zastosowanie magnetycznego chwytaka na ramieniu robotycznym zastępuje tradycyjną technikę próżniową. Wadą chwytaków próżniowych jest to, że są podatne na awarie i ulegają zużyciu. Chwytaki próżniowe mają również przyssawki, które muszą być właściwie ustawione, ponieważ jeśli są nawet częściowo nad otworem w blasze, w ogóle nie będą chwytać.

Magnetyczny gripper z magnesami trwałymi jest znacznie lżejszy przez co udźwig jest większy niż w przypadku innych tego typu urządzeń. Ponadto chwytak nie zużywa się i ma dłuższą żywotność niż chwytaki próżniowe.