Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyn do plastycznej obróbki blachy, pręta, drutu i rur
DIG Świtała od ponad 20 lat w przemyśle!
Jesteśmy firmą, która współpracuje z czołówką włoskich producentów do plastycznej obróbki blachy, pręta, drutu i rur. Naszymi klientami są głównie polscy producenci z branży metalowej. W ciągu ponad 20-lat działalności dostarczyliśmy na rynek polski ponad 3-tysiące maszyn. Na rynku wyróżniamy się tym, że dostarczamy nie tylko gotowe rozwiązania, ale i maszyny specjalne dopasowane do potrzeb klienta. Można pokusić się o stwierdzenie, że maszynę do gięcia drutu, rur czy blachy może dostarczyć każdy – natomiast dostarczenie zautomatyzowanego rozwiązania dedykowanego pod klienta wymaga doświadczenia, wiedzy i konkretnych kontaktów biznesowych. Aby zaproponować gotowe rozwiązanie nie wystarczy jedna maszyna. Czasy w jakich żyjemy wymagają rozwiązań opartych na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Jako firma z długoletnim stażem i doświadczeniem rynkowym jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązania całych linii produkcyjnych. Przy tego typu realizacjach klient otrzymuje docelowo większe moce produkcyjne, jednocześnie ma też większe oszczędności ekonomiczne.
Jak to zwykle bywa budżet jest tym czynnikiem, który ma wpływ na zakup rozwiązań – w tym przypadku rodzaj oferowanych przez nas maszyn – natomiast 21 lat na rynku daje nam pole do tego, że nie boimy się wyzwań, zmian i na pewno chcemy nadal się rozwijać. W ostatnich latach zaczęliśmy również współpracę z producentem pras tłoczących – firmą Bruderer, która znana jest z produkcji precyzyjnych maszyn o maksymalnej wydajności.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do plastycznej obróbki metalu?
Przede wszystkim na jakość i wydajność oferowanego urządzenia. Aktualnie rynek jest nasycony dużą ilością producentów. Każdy chce sprzedawać swoje produkty. My wiemy, że na rynku jest miejsce dla każdego i szanujemy swoją konkurencję. Wspólnie z rozwojem klienta dostarczamy mu co raz to lepsze i bardziej wydajne rozwiązania. Warto zwrócić też uwagę czy dostawca oferuje serwis w kraju. My oferujemy naszym klientom wsparcie serwisowe 24h na dobę. Posiadamy magazyn części zamiennych, który ulokowany jest w siedzibie firmy, posiadamy halę 1600m2.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze walcarki?
Walcarka czy też zwijarka (klienci naprzemiennie nazywają tę maszynę) jest maszyną przystosowaną do produkcji precyzyjnej zgodnej z zapotrzebowaniem klienta. Jest dedykowana do bardzo wąskiego obszaru pracy. Nie ma możliwości stworzenia jednej zwijarki do blachy o grubości 2mm i 6mm. A już na pewno takie detale nie będą idealne. Ze względu na aktualną technikę spawania musimy dostarczać zwijarki, które są bardzo precyzyjne np. zwijanie nie może powodować dużych szczelin. Klient, który zastanawia się nad zakupem zwijarki powinien zastanowić się jaki detal chce na niej produkować i do czego go wykorzystywać. To nie jest maszyna, która może zwinąć szeroki zakres blach np. zwijając rury na bojlery, wymaga się do tego dwóch walców wymiennych, które poprzez technologię spawania są wymuszone.
Dobór maszyny powinien odbyć się pod właściwą aplikację. Najważniejszym parametrem jest odpowiednia średnica wału i baryłkowatość, grubość materiału- do rodzaju materiału. Niestety na zwijarkach w odróżnieniu do pras krawędziowych nie mamy możliwości płynnej kompensacji, musimy to kompensować mechanicznie. My w swojej ofercie posiadamy dedykowane urządzenia włoskiego producenta zwijarek OMCCA. Producent dostarcza maszyny dwu, trzy, cztero-walcowe. Urządzenia te mogą pracować w linii np. z urządzeniami spawającymi, które możemy Państwu dostarczyć dzięki współpracy z producentem MECOME.
Czym kierować się przy wyborze maszyny do gięcia rur, profili lub kształtowników?
Giętarka do rur to z kolei maszyna o bardzo szerokim wachlarzu produkcyjnym. Na rynku mamy wiele rozwiązań, a w zasadzie 95% z nich można rozwiązać przy pomocy giętarki trzy-osiowej. Przy wyborze giętarki nie ma znaczenia to, ile osi sterowania oferuje producent. Najważniejsze jest to, by dopasować do potrzeb klienta odpowiednią maszynę np. na podstawie detalu przekazać informację ile osi, ile pomiarów jest potrzebnych do produkcji danego detalu. Zazwyczaj wystarczają trzy osie, odpowiedzialne za: podanie rury, gięcie i rotację. To trzy osie dzięki którym Klient wykona to, czego potrzebuje. Trzy osie pozwalają nam na produkcję w maszynie bardzo kompaktowo. Gięcie może odbywać się pod głowicą. Na dużych maszynach, wieloosiowych, może być to niewykonalne ze względu na kolizję. Geometria detalu to podstawowa rzecz na którą również trzeba zwrócić uwagę. Ważna jest też wiedza na temat doboru odpowiedniego narzędzia. To narzędzia pozwalają na oszczędność pieniędzy w procesie gięcia. Dzięki niemu istnieje możliwość ingerowania minimalnie w promień czy grubość ścianki.
Największym kosztem w narzędziu jest pilot. To są ważne elementy, które pozwolą klientowi na oszczędność. W swojej ofercie posiadamy w pełni zautomatyzowane giętarki włoskiego producenta Startechnology oraz półautomatyczne giętarki MEMOLI.
Gięcie drutu. Czym kierować się przy wyborze maszyny do gięcia drutu?
Tutaj najważniejsze jest dopasowanie maszyny do potrzeb produkcyjnych Klienta. Oprócz odpowiednich narzędzi ważna jest też wielkość głowicy. Detale produkowane w drucie są przestrzenne. Mała głowica daje możliwość produkcji bardziej skomplikowanych kształtów detali. Ważny jest też system pozycjonowania i prostowania drutu. Aby zachować precyzję gięcia ważna jest kontrola drutu. Można go kontrolować elektronicznie lub poprzez blokowanie drutu dzięki specjalnym rolkom. Dzięki temu maszyna produkuje precyzyjne i powtarzalne detale. Oprzyrządowanie jest dedykowane dla rozwiązania klienta.
Maszyny do cięcia. Na co zwrócić uwagę?
Gilotyna musi być przede wszystkim sztywna. Co to znaczy? To stosunek grubości płyt z których jest wykonana do wysokości maszyny. Dobre cięcie jest efektem regulacji kąta cięcia i ma duże znaczenie zwłaszcza przy wąskich paskach blachy, po to, by nie zrobiła się z niej spirala. Ważna jest też praca gilotyny. Cylinder musi pracować równo, tak jak uzyskujemy efekt cięcia nożyczkami. To są główne cechy, które wpływają na jakość i żywotność urządzenia. Dzięki sztywności klient oszczędza na ostrzeniu noży. Sztywny nóż nie odkształca się. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu dobrej jakości gilotyny, może nie być potrzeby nawet przez 3 – 4 lata, na obracanie noży. Dlatego przy zakupie tej maszyny, warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji.