Maszyny do cięcia wodą – co trzeba o nich wiedzieć?

W branży budowlanej od dawna trwa dyskusja na temat tego, która technika cięcia surowców jest najlepsza. Niektórzy wskazują na tradycyjne piły czy urządzenia, które często spotykamy w sklepach budowlanych. Z roku na rok rośnie jednak popularność cięcia wodą. Czym wyróżnia się ta metoda?

Jak działa maszyna do cięcia płytek wodą?

Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nowa technologia, która dopiero co wchodzi na rynek. Pierwsze urządzenia produkowane dla przemysłu, które korzystały z tej metody, pojawiły się w sprzedaży już w latach 70. XX wieku, a więc około 50 lat temu.

– Dzisiejsze maszyny do cięcia wodą mocno różnią się od tych, jakie dominowały na rynku zarówno w latach 70, jak i od nowszych konstrukcji, które powstały na przełomie XX i XXI wieku – mówi ekspert firmy Eckert oferującej maszyny do cięcia wodą. – Są to produkty o wiele mniejsze, zdolne do pracy ze zdecydowanie większą ilością tworzyw, a także o wiele cichsze od swoich poprzedników – dodaje.

maszyna do ciecia woda

Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku bazuje na pompie wysokociśnieniowej. W skład zestawu przeważnie wchodzi też specjalna głowica tnąca, która obowiązkowo musi być ustawiona do obrabianego tworzywa w pozycji prostopadłej.

Cięcie wodą opiera się na ciśnieniu, energii kinetycznej oraz na zjawisku zasysania inżektorowego. Woda pod ogromnym ciśnieniem osiąga prędkość, która nierzadko przekracza 300 metrów na sekundę, a następnie wydostaje się z urządzenia i zaczyna pracować z tworzywem, tworząc linię cięcia.

W materiale zaczynają powstawać szczeliny. Pod wpływem napierającej pod dużym ciśnieniem wody, tworzywo zaczyna stawiać coraz mniejszy opór, aż wreszcie dochodzi do cięcia. W pewnym sensie można przyrównać tę metodę do przyspieszonego procesu erozji skalnej. W przyrodzie te procesy trwały tysiące lat, a dzięki nowoczesnym maszynom do cięcia wody, możemy uformować wybrane tworzywa w kilka chwil.

Co wyróżnia maszyny do cięcia kamienia wodą na tle konkurencji?

Przede wszystkim ogromna precyzja. Woda pozwala też na „automatyczne” wygładzanie kantów tworzywa. Są one bezpieczne w dotyku, pozbawione ostrych, mogących nas poranić, elementów, bo te wcześniej zostały wypłukane przez ciecz.

Wielkim atutem maszyn do cięcia wodą jest też to, że świetnie radzą sobie z pracą nawet z bardzo grubym tworzywem. Można w ten sposób przeciąć zarówno płytę z dykty, jak i tak odporne tworzywo, jak marmur. Zdaniem wielu fachowców, technologia daje lepsze efekty niż stosowanie na przykład piły diamentowej.

Dzięki zastosowaniu specjalnego stołu do cięcia, tworzywo nie jest też poddawane zbyt dużemu obciążeniu. Znacznie zmniejsza to ryzyko pęknięcia ciętego przedmiotu w miejscu, gdzie byłoby to niepożądane. To z kolei zapewnia oszczędność czasu i surowców.

Czy maszyna do cięcia kamienia wodą to idealny sposób, by przeciąć każde tworzywo dostępne na rynku? Niestety nie. Można tu wskazać choćby na szkło hartowane, które ze względu na swoją strukturę, może nie wytrzymać takiego zabiegu.

Jakie tworzywa można ciąć z wykorzystaniem wody?

Osoby, które wpisują w wyszukiwarkę takie zapytania, jak cięcie wodą maszyny cena, często obawiają się, że urządzenie nie poradzi sobie z wieloma popularnymi tworzywami. Jak jest naprawdę? Profesjonalny sprzęt powinien poradzić sobie m.in. z:

  • ceramiką, płytkami, gresem,
  • metale kolorowe (a także ich stopy),
  • stal nierdzewna i węglowa,
  • opakowania papierowe,
  • drewno i materiały drewnopodobne,
  • aluminium,
  • marmury i granity,
  • pianki o różnym stopniu twardości.