Zaletą stopów na bazie niklu jest to, że są one w stanie wytrzymać wysokie obciążenia termiczne i mechaniczne, a jednocześnie są wyjątkowo odporne na korozję, co czyni je odpowiednimi do wielu zastosowań, często w trudnych warunkach. Pomimo dobrych właściwości konstrukcyjnych stopy na bazie niklu są materiałami trudnoskrawalnymi.

 
Przez lata stopy niklu są obiektem szczegółowych badań i szczególną uwagę przykłada się do jakości powierzchni i spójności warstwy wierzchniej części wykonanych z tych stopów. Jest to istotne z uwagi na trwałość, wytrzymałość zmęczeniową i funkcjonalność obrobionych części. Proces obróbki materiału może mieć miejsce wówczas, gdy pożądana siła, właściwie usytuowana w czasie i przestrzeni, jest przyłożona do obrabianego przedmiotu. Siła działająca na ostrze musi przezwyciężyć jego sprężyste i  plastyczne odkształcenia oraz opór tarcia podczas tworzenia nowej powierzchni.

Dla tych, którzy muszą obrabiać te „superstopy” jest na pewno pewnym wyzwaniem. Ceratizit opracował MonsterMill NCR, frez z węglika spiekanego, który jest więcej niż odpowiedni dla tych materiałów.

Niezależnie od tego, czy jest stosowany w przemyśle lotniczym, chemicznym czy energetycznym, elementy wykonane ze stopów na bazie Ni często popychają mechaników i narzędzia skrawające do granic swoich możliwości.

Dlatego w celu utrzymania jakości i wydajności produktu konieczne jest użycie narzędzi zaprojektowanych specjalnie do tego zastosowania. Opracowując MonsterMill NCR, firma wyeliminowała nieprzewidywalność pracy z tymi materiałami, dzięki czemu trudności związane z obróbką Inconelu i podobnych materiałów mogą należeć do przeszłości.

Geometria MonsterMill NCR jest precyzyjnie dostosowana do obróbki stopów na bazie Ni w celu zapewnienia stabilnego i niezawodnego procesu cięcia, co jest wspierane przez wzmocnioną średnicę rdzenia i rosnący stożek rdzenia noża, co pomaga skutecznie przeciwdziałać zużyciu narzędzia w celu aby osiągnąć trwałość narzędzia na bardzo wysokim poziomie.

Zastosowanie innowacyjnej powłoki DRAGONSKIN, znacznie poprawiła zdolność frezu do odporności na ścieranie tych superstopów, zapewniając jednocześnie doskonałą stabilność cieplną, a tym samym bezpieczeństwo procesu.

W testach skrawania materiału NiCr19Fe18Nb5Mg, MonsterMill NCR osiągnął trwałość narzędzia podczas obróbki 13,2 m długości, jest to prawie 35% więcej niż jego najbliższy konkurent.