Rozliczenia z kontrahentami po Brexicie

Rozliczenia z kontrahentami po Brexicie

10/12/2020
Artykuł promocyjny

Mimo że nadal nie został wypracowany kompromis w negocjacjach w sprawie ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, termin tzw. twardego brexitu zbliża się nieubłaganie. Nawet koronawirus nie przeszkodził rządowi Zjednoczonego Królestwa z Borisem Johnsonem na czele, w realizacji swoich obietnic. Do zakończenia okresu przejściowego zostało mniej niż pół roku.

Jakie trudności mogą napotkać firmy, które rozliczają się w zagranicznych walutach? Czy cena funta zanotuje tak dynamiczne wahania, jak po referendum w sprawie rozwodu z UE?

Aktualna sytuacja
Pod końca stycznia 2020 Wielka Brytania formalnie wyszła z struktur europejskich, jednak umowy doprecyzowujące szczegóły wciąż trwają. Na tę chwilę, w okresie przejściowym, Zjednoczone Królestwo uczestniczy w wspólnym rynku i jest traktowane jako jeden z członków Unii Europejskiej. Wielka Brytania nie posiada już swoich przedstawicielstw w strukturach unijnych, mogą zawierać umowy handlowe, ale z zastrzeżeniem, że wejdą one w życie dopiero od roku 2021.

Aktualnie polscy przedsiębiorcy nie odczuwają zmian w handlu, jednak już za kilka miesięcy sprawa będzie bardziej skomplikowana. Osoby prowadzące biznes będą musiały się liczyć z nowymi obowiązkami celnymi, czy rozliczeniami biorąc pod uwagę niepewność kursu waluty funt. Gdy spojrzymy na wykresy walut od początku 2020 roku, wyraźnie widać, że kurs funta brytyjskiego wzrósł i utrzymuje się w okolicach 5 zł.

Co czeka nas od 2021 roku – ograniczenia, cła i niepewny kurs funta?
Od nowego roku będą obowiązywać nowe porozumienia handlowe, które będą dotyczyć łańcuchów dostaw, wszelkich szczegółów wzajemnych relacji gospodarczych oraz polityki celnej. W przypadku, gdy nie uda się wypracować dogodnego rozwiązania zarówno dla strony brytyjskiej, jak i unijnej – będą miały wtedy zastosowanie przepisy o wymianie handlowej na zasadach Światowej Organizacji Handlu.

Przedsiębiorcy, którzy będą eksportować towary na Wyspy, będą musieli się liczyć z kontrolami celnymi, sanitarnymi, czy posiadać wymagane certyfikaty lub dokumenty zezwalające na dystrybucję na terenie Wielkiej Brytanii. Wielką niewiadomą pozostaje kondycja waluty GBP, co również ma niebagatelne znaczenie w rentowności biznesu. Analitycy i specjaliści nie są zgodni, co do deklaracji, jak będzie wyglądała prognoza funta w zależności od rodzaju wypracowanego porozumienia.

Gdzie najlepiej wymieniać funty brytyjskie?
Rynki walutowe mogą zareagować różnie – obserwując dynamikę walut i wykres funta (wykresy znajdziesz tutaj: www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/), można zauważyć, że inwestorzy w newralgicznych momentach mogą reagować nerwowo. Trzymanie ręki na pulsie i obserwowanie nastrojów rynkowych to tylko jedne z działań, które pozwolą nam działać tak, aby biznes się opłacał.

Warto również szukać rozwiązań, które pozwolą Ci zminimalizować koszt wymiany walut. Kurs funta w kantorach internetowych jest znacznie niższy niż ten, który oferują banki, czy kantory stacjonarne. Dlatego właśnie kupno funta online jest atrakcyjną alternatywą nie tylko dla emigrantów, ale również dla biznesu, który najbardziej odczuje oszczędność w obliczu niepewnych czasów.