Historia oprogramowania NX, znanego wcześniej pod nazwą UNIGRAPHICS, sięga początku lat sześćdziesiątych XX wieku. „The UNIGRAPHICS & NX Virtual Museum” to inicjatywa stworzenia wirtualnego muzeum o innej, właśnie historycznej stronie NX na unigraphics.site , gdzie będziemy gromadzić wirtualne artefakty dotyczące oprogramowania NX.
Autorem tego pomysłu jest firma CAMdivision – największy dystrybutor oprogramowania NX w Polsce.
Zanim Państwo przebrną przez ten artykuł warto wiedzieć, że o historii NX dyskutujemy również na platformach:
Facebook: www.facebook.com/groups/nxunigraphics
LinkedIn: www.linkedin.com/groups/12509354/
Twitter: www.twitter.com/NxHistory
You Tube: www.youtube.com/channel/UCweoSRhKusUm5Gz6jk1G2gQ
Zapraszamy do współtworzenia „The UNIGRAPHICS & NX Virtual Museum”. Przejrzyjcie dyski, biblioteczki, skrzynie, strychy i piwnice, może znajdziecie stare ulotki, czasopisma, książki, CD, zdjęcia czy prace dyplomowe w których jest mowa o UNIGRAPHICS (NX)…
➡ Szukamy też najstarszego działającego stanowiska z UNIGRAPHICS (NX) w Polsce!
➡ Szczegóły na www.camdivision.pl/pl/firma/konkurs
Naszą podróż przez historię NX, zaczniemy od lat 60-tych i 70-tych XX wieku.
1963 – John Wright wraz z współpracownikami zakłada własną firmę United Computing w Torrance (Kalifornia, ~30 km od Los Angeles.), która mieści się w dwóch pokojach nad zakładem fryzjerskim
1969 – United Computing wprowadza swój pierwszy produkt pod nazwą UNIAPT, który był minikomputerem opartym o APT (Automatic Programmed Tool)
UNIAPT był jednym z pierwszych produktów CAM, który został sprzedany do zewnętrznego użytkownika. Do tej pory firmy zamawiały pogramy NC na zewnątrz np. w McAuto (McDonnell Douglas Automation, część McDonnell Douglas Corp) lub w UCC (University Computing Corporation).
APT to język programowania używany do obliczenia ścieżek narzędzia, które przechodzą post-processing i są drukowane na taśmie perforowanej. Taśma jest czytana przez sterowanie NC maszyny (frezarki), na której program steruje ruchem narzędzia (freza) tworząc w ten sposób część opisaną językiem APT.
1971 – United Computing przenosi biuro do „22500 Avalon Boulevard, in Carson, CA”. W budynku mieściła się wcześniej poczta, więc od czasu do czasu ktoś błąkał się w nadziei, że nada paczkę lub kupi znaczki ?
1973 Lipiec – United kupiło kod ADAM (Automated Drafting And Machining) od MCS (Manufacturing and Consulting Services). Pat Hanratty (właściciel MCS) pracował nad kodem ADAM od października 1971. Chociaż był podobny do innych systemów jakie stworzył m.in. w GM, GE, Douglas Aircraft to różnił się tym że został napisany w Fortran i składał się z ~600 podprogramów
1973 Wrzesień – program ADAM zostało przeniesiony na General Automation SPC-16 (wczesny 16 bit minikomputer) z wyświetlaczem Tektronix z interfejsem użytkownika i menu. Nadano mu nazwę UNI-GRAPHICS. Zapewniał podstawowe modelowanie i rysowanie 2D oraz obsługiwał 14 warstw
1973 Październik – pierwszy publiczny pokaz UNI-GRAPHICS na targach SME CAD/CAM II show w Detroit. Ciekawostka: ze wszystkich głównych systemów CAD prezentowanych na tej wystawie (Applicon, Autotrol, Calma, Computervision i UNI-GRAPHICS) tylko UNIGRAPHICS jest nadal sprzedawany.
1974 Sierpień: UNI-GRAPHICS został zaimplementowany na jednostce General Automation SPC-16/65 jako system „multi-user” (dla dwóch użytkowników). Jednostka na zdjęciu 4. to SPC-16, który obsługiwał tylko „single user”. Po lewej stronie stoi ciekawe urządzenie na którym operator wprowadzał polecenia uruchamiania systemu i gdzie również drukowano komunikaty o błędach …w tym samym czasie usunięto z nazwy łącznik „-” i odtąd system był znany jako po prostu „UNIGRAPHICS”.
1974 Wrzesień – United Computing sprzedało swój pierwszy system UNIGRAPHICS, choć pytanie kto był pierwszym klientem jest otwarte. Pierwsze zamówienie złożyło Los Alamos National Laboratories w Nowym Meksyku, ale z powodu problemów z dostawą hardware (wyświetlacz i ploter) wysyłkę zrealizowano w styczniu 1975 roku. Realnie pierwsza instalacja miała miejsce w ALCOA w Lafayette.
1976 Kwiecień – McDonnell Douglas przejmuje United Computing, twórcę UNIGRAPHICS. McDonnell Douglas był wówczas największym amerykańskim koncernem lotniczym, który był producentem m.in. F-15 Eagle (1974) F/A-18 Hornet (1978) czy helikopterów AH-64 Apache (1984). Firma w 1997 roku została przejęta przez Boeing Company.
Rysunek przedstawia widok modelu statku Star Trek stworzony w ówczesnej wersji UNIGRAPHICS w Los Alamos National Laboratories w Nowym Meksyku. Przez lata ten obraz był używany przez dział rozwoju UNIGRAPHICS do testowania ploterów, szybkości odświeżania sprzętu itp.
1978 Kwiecień – ukazuje się UNIGRAPHICS R1. Kod źródłowy został całkowicie przepisany stąd litera „R” od „Restructured”
Wybrane usprawnienia w UNIGRAPHICS R1: 256 Layers • Chain Selection • Generic Point Subfunction Spline Under Tension • Special Functions Available at Any Time
1978 Lipiec – UNIGRAPHICS R2 w którym wprowadzono zrestrukturyzowany język GRIP.
1978 Październik – UNIGRAPHICS R3 zawierał usprawniania w obszarze edycji wymiarów i elementów rysunkowych, a także dodaniem funkcji przenoszenia/kopiowania warstw.
Rzut oka na możliwości ówczesnego UNIGRAPHICS daje film (15 minut) z ~1978 roku czyli UNIGRAPHICS TOTAL SOLUTIONS:
To tyle o historii UNIGRAPHICS & NX w tej części. Zapraszamy Państwa do współtworzenia wirtualnego muzeum UNIGRAPHICS.