Jaką szorowarkę do posadzek wybrać?
Sprzątanie powierzchni użytku publicznego o dużym metrażu to zadanie przeznaczone dla szorowarek do posadzek. Podłogi w takich miejscach są stale narażone na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Często ręczne ich umycie jest trudne lub niemożliwe. Szorowarki wykorzystywane są w profesjonalnym sprzątaniu, służą jako podstawowe narzędzie dla większości firm sprzątających. Doskonale sprawdzają się w myciu posadzek w halach sportowych, sklepach, magazynach czy biurach. Z powodzeniem myją nawet trudno dostępne zakamarki i zaułki.
Jakie są rodzaje szorowarek do podłóg?
Utrzymanie w czystości dużych powierzchni wymaga zastosowania wydajnych maszyn. Profesjonalna szorowarka w porównaniu z myciem ręcznym zwiększa jakość i szybkość czyszczenia, jednocześnie zmniejszając koszty operacyjne oraz wysiłek operatora. Przy tym wyróżnia się wysoką dokładnością usuwania zabrudzeń ze wszystkich rodzajów podłóg twardych i elastycznych. Szorowarka może być wykorzystana do mycia płytek, posadzki żywicznej, betonowej, drewnianej czy wykładziny dywanowej. Ponadto dzięki wymiennym akcesoriom nadaje się do froterowania, bonetowania, stripowania, szlifowania czy rozprowadzania polimerów itp.
Szorowarki to szeroka gama maszyn do czyszczenia podłóg, które różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym. Podstawowe części ich budowy są jednak takie same. Głównym elementem jest głowica szorująca wyposażona w szczotki tarczowe lub walcowe oraz dysze dozujące wodę i środek czyszczący lub ich roztwór ze zbiornika na czystą wodę. Ponadto większość modeli szorowarek zaopatrzona jest w układ odsysania w celu osuszania powierzchni w tym samym przejściu roboczym. System do zbierania wody może być umiejscowiony obok szczotek lub z tyłu maszyny. Zanieczyszczona ciecz trafia do oddzielnego zbiornika na brudną wodę. Na głowicy zamontowany jest też silnik, który napędza szorowarkę oraz zwiększa i równomiernie rozkłada siłę nacisku, co potęguje efekt czyszczenia.
Dzięki przemyślanej konstrukcji szorowarki do posadzek wykonują 3 operacje jednocześnie w jednym przejściu roboczym:
- nanoszą roztwór czyszczący na powierzchnię posadzki,
- rozbijają zabrudzenia za pomocą szczotki,
- dokładnie zbierają nadmiar wilgoci za pomocą belki zasysającej.
Profesjonalne szorowarki można podzielić na różne rodzaje, biorąc pod uwagę zróżnicowane kryteria. Najczęściej do gruntownego czyszczenia powierzchni wybierane są:
- Szorowarki ręczne lub samojezdne (z fotelem dla operatora lub typu rydwan) – szorowarki prowadzone ręcznie mają wszechstronne zastosowania; maszyny samojezdne dla wygody operatora wyposażone są w fotel lub podest, co ułatwia czyszczenie bardzo dużych powierzchni.
- Szorowarki jednotarczowe – to ekonomiczne maszyny o prostej konstrukcji i wielu zastosowaniach: czyszczenie zachowawcze, nakładanie i usuwanie powłok, polerowanie itp.
- Szorowarki kompaktowe – służą do szybkiego, codziennego czyszczenia małych i średnich powierzchni; wyróżniają się smukłą konstrukcją, która zapewnia dobrą widoczność oraz ułatwia manewrowanie i przechowywanie.
- Szorowarki zasilane sieciowo lub bateryjnie – maszyny z kablem przeznaczone są do czyszczenia mniejszych powierzchni, gdzie dostęp do prądu nie jest ograniczony, np. w domu; szorowarki akumulatorowe sprawdzają się na dużych powierzchniach, a także w obiektach z licznymi pomieszczeniami i długimi korytarzami.
- Szorowarki z systemem odsysania lub bez układu odsysającego – szorowarki z odsysaniem pozostawiają powierzchnię czystą, suchą i gotową do użytku, zaś maszyny bez odsysania najczęściej wykorzystywane są w połączeniu z odkurzaczem do pracy na mokro, a także służą do bonetowania wykładzin, stripowania, szlifowania itp.
- Szorowarki ze szczotką dyskową (jedną lub dwiema) albo ze szczotką tarczową (jedną lub dwiema) – szczotka tarczowa służy do mycia gładkich posadzek i usuwania lekkich zanieczyszczeń, natomiast szczotka walcowa charakteryzuje się kilkukrotnie wyższą siłą nacisku na powierzchnię, przez co przeznaczona jest do czyszczenia podłóg strukturalnych i mocno zabrudzonych.
- Szorowarki z trakcją lub bez trakcji – szorowarki z napędem są wygodniejsze w obsłudze, zaś maszyny bez trakcji służą do sprzątania mniejszych obiektów.
- Szorowarki specjalne – umożliwiają gruntowne czyszczenie schodów, w tym ruchomych.
Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie szorowarki?
Szeroki przekrój modeli szorowarek do podłóg na rynku pozwala wybrać maszynę maksymalnie dopasowaną do potrzeb konkretnego obiektu. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- moc – ma znaczenie w przypadku szorowarki do podłóg z układem odsysającym;
- szerokość robocza – im większa, tym wydajniejsze czyszczenie dużych powierzchni, ale także trudniejsze manewrowanie w ciasnych i wąskich przestrzeniach;
- rodzaj i liczba szczotek – decyduje, do jakich podłóg jest przeznaczona maszyna oraz wpływa na skuteczność czyszczenia np. fug czy nierównych powierzchni;
- waga – im większa, tym silniejszy nacisk na czyszczoną powierzchnię i lepsze efekty mycia;
- pojemność zbiornika na wodę czystą i brudną – im większy zbiornik, tym mniej przerw w pracy na napełnianie/opróżnianie;
- prędkość obrotów szczotki – decyduje o skuteczności odspajania zabrudzeń;
- trakcja – szorowarka wyposażona w układ przeniesienia napędu na koła jest łatwiejsza w prowadzeniu, co przekłada się na wydajniejszą pracę na dużych powierzchniach;
- rodzaj zasilania (sieciowe, akumulatorowe) – decyduje o zasięgu pracy, mobilności i swobodzie manewrowania;
- dodatkowe funkcje – praktyczne rozwiązania ułatwiają pracę i obniżają koszty eksploatacyjne, np. automatyczny system dozowania środka czyszczącego, tryb energooszczędny, automatyczne napełnianie zbiornika itp.;
- łatwość obsługi – im bardziej intuicyjna obsługa, tym krótszy czas szkoleń, mniejsze ryzyko uszkodzenia maszyny wskutek niewłaściwego użytkowania oraz większy komfort pracy.
Niezbędne akcesoria do szorowarek
Przy wyborze profesjonalnej szorowarki do posadzek warto wiedzieć, jakie akcesoria są niezbędne do pracy. Z uwagi na intensywność eksploatacji maszyny niektóre jej części wymagają regularnej wymiany. Dodatkowe wyposażenie natomiast poszerza zakres możliwych zastosowań. Ponadto poprawia także wydajność i skraca czas pracy. Dzięki temu urządzenie jest w pełni dopasowane do potrzeb.
Najważniejsze akcesoria do szorowarek to:
- Szczotki i pady o różnej twardości – dają możliwość wykorzystania szorowarki do różnych zadań, np. czyszczenia różnych rodzajów posadzek, w tym powierzchni delikatnych czy betonowych, usuwania uporczywych zabrudzeń, polerowania, czyszczenia, bonetowania i szamponowania wykładzin tekstylnych, krystalizacji, szlifowania.
- Belki ssące i listwy zbierające – niezbędne w modelach szorowarek z systemem osuszania; umożliwiają dokładne zbieranie wody np. na zakrętach czy z nierównych powierzchni; mogą być wykonane z materiałów o różnych właściwościach i trwałości, np. olejoodporne.
- Środki czyszczące – do szorowarek przeznaczone są specjalne preparaty, które są przystosowane do czyszczenia różnych powierzchni i usuwania określonych zabrudzeń, a ponadto charakteryzują się np. niskopiennością czy krótkim czasem reakcji; posiadają także właściwości wydłużające żywotność maszyn.
Profesjonalna szorowarka do wykorzystania w domach prywatnych, hotelach czy restauracjach
Profesjonalna szorowarka to obowiązkowe wyposażenie każdej firmy sprzątającej. Pod wieloma względami przeważa bowiem nad myciem ręcznym. Automatyczna szorowarka umożliwia gruntowne wyczyszczenie różnych powierzchni w krótkim czasie. Co więcej, zapewnia wysoki poziom higieny, ponieważ zanieczyszczenia są zasysane do zbiornika. Dzięki temu nie pozostają na powierzchni i nie stanowią pożywki dla bakterii oraz innych drobnoustrojów. Operator także nie ma kontaktu z patogenami.
Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść szorowarki są niskie koszty eksploatacji. Maszyny są energooszczędne, zużywają niewielkie ilości wody i precyzyjnie dozują środek czyszczący, co sprawia, że powierzchnie są czyszczone w optymalny sposób. Przy tym praca nie wymaga dużego zaangażowania sił. Dzięki temu operator może pracować wydajniej przez dłuższy czas. Warto także podkreślić wielozadaniowość szorowarek i możliwość zastosowania ich w różnych obiektach, np. w domach prywatnych, hotelach, sklepach, biurach, szkołach, restauracjach, pensjonatach, muzeach, galeriach sztuki, na dworcach i w wielu innych miejscach.
Polecanym modelem maszyny do podłóg jest kompaktowa polerka Kärcher BDP 50/1500 C, która przeznaczona jest do polerowania małych i średnich powierzchni. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji podłóg drewnianych, pokrytych linoleum lub PVC. Szerokość robocza wynosząca 51 cm jest wystarczająca do obsługi domów prywatnych, hoteli, szkół, biurowców, restauracji, przychodni lekarskich czy butików. Niewielka głowica dociera do trudno dostępnych miejsc i zapewnia łatwe manewrowanie. Kompaktowa konstrukcja dodatkowo ułatwia transport i przechowywanie. Przenoszenie i pokonywanie schodów umożliwiają zaś 2 duże koła i rolka.
Polerka wyróżnia się ultrawysoką prędkością obrotową na poziomie 1500 obr./min, co zapewnia imponujące rezultaty. Pływające mocowanie talerza napędowego dopasowuje siłę nacisku do podłoża. W efekcie nawet nierówne powierzchnie są polerowane równomiernie. Centralnie zamontowane koło ułatwia z kolei pracę w narożnikach. Zaletą polerki jest też funkcja zintegrowanego odsysania pyłu powstającego w trakcie polerowania. Pył gromadzi się pod padem, a następnie jest zbierany do torebki filtracyjnej z zamkiem błyskawicznym dla łatwego opróżniania.
Dodatkowo polerka BDP 50/1500 C jest łatwa w prowadzeniu. Niewielkie gabaryty przekładają się na doskonałą zwrotność i swobodne manewrowanie, a zintegrowany mechanizm koła pomaga utrzymać prosty tor i stabilność urządzenia. Maszyna zasilana jest silnikiem z przekładnią pasową, który zapewnia cichą pracę. Dzięki temu polerka może być użytkowana w miejscach, w których hałas jest niepożądany, oraz w trakcie godzin otwarcia obiektu.
Oferta szorowarek do profesjonalnej pielęgnacji powierzchni – Kaercher >>