Hala produkcyjna na bazie hali namiotowej
Hale przemysłowe, produkcyjne nie koniecznie muszą być drogą i czasochłonną inwestycją.
Istnieją konstrukcje oparte na lekkich i wytrzymałych profilach aluminiowych, które pozwalają na szybkie stawianie hal o rozpiętości do 60 m wysokości w szczycie do 15 – 20 m i dzięki segmentowej budowie, praktycznie dowolnej długości.
Jeśli tyko jest niezbędne miejsce, można szybko w kilka dni lub tygodni postawić halę namiotową, w której można ulokować np. zrobotyzowaną linię produkcyjną tak jak zrobił to Elon Musk szukając sposobu na błyskawiczne zwiększenie produkcji Tesli
Firma Pol-Plan, jeden z czołowych producentów hal namiotowych w Europie stawia hale namiotowe wykorzystywane przez wiele firm jako hale produkcyjne.
Hala namiotowa w podstawowej wersji ma poszycie zarówno dachu jak i ścian wykonane z trwałej tkaniny PCV. W wielu zastosowaniach może być to rozwiązanie całkowicie wystarczające.
Jako przykład może posłużyć hala produkcyjna z PCV zrealizowana dla firmy Gniotpol. Analiza potrzeb i wymogów procesu produkcyjnego naczep doprowadziła do podjęcia decyzji o inwestycji w halę produkcyjną z PCV. Taka hala namiotowa jest bardzo atrakcyjna kosztowo nie tylko w porównaniu do tradycyjnie budowanych hal ale także w stosunku do hal namiotowych z blachy trapezowej i płyty warstwowej. Dla ułatwienia dostarczania komponentów na stanowiska produkcyjne na całej długości hali zastosowano bramy przesuwne z dużymi oknami także z PCV.
Unikalnym zastosowaniem hal namiotowych z poszyciem z PCV są mobilne hale na torach wykorzystywane jako zadaszenie prac związanych ze spawaniem, malowaniem czy piaskowaniem dużych elementów konstrukcji statków w stoczniach.
Hale namiotowe nie wymagają trwałych fundamentów co może dodatkowo przyspieszyć proces inwestycyjny. Zazwyczaj wystarczy wyrównana, utwardzona nawierzchnia taka jak kostka brukowa, asfalt. Czasem stosowane są betonowe stopy fundamentowe pod filary w przypadku większych hal. Konstrukcja wieloletnich hal namiotowych tak jak w przypadku tradycyjnie budowanych obiektów dostosowana jest do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych.
Poszycie ścian z blachy trapezowej jest najczęściej wybieraną opcją przez klientów Pol-Planu. W miarę potrzeb blachę trapezową można łatwo zdemontować. Takie rozwiązanie chwali sobie firma Recykl, która w hali namiotowej z blachy trapezowej ulokowała maszynę do przetwarzania zużytych opon na granulat. Hala została szybko postawiona na kostce brukowej. Możliwość podniesienia blachy trapezowej wyżej ponad grunt tak aby powstał dodatkowy dopływ powietrza okazała się korzystna dla funkcjonowania linii produkcyjnej do wytwarzania granulatu.
Hale namiotowe mają dach zawsze wykonany z trwałej tkaniny PCV. Wynika to z uwarunkowań prawnych. Biała plandeka o gramaturze 670 g/m2 zapewnia dostęp naturalnego światła w czasie dnia co pozwala zaoszczędzić na oświetleniu. Unikalnym rozwiązaniem jest dach pompowany, który zapewnia lepszą termoizolację i ułatwia zsuwanie się zalegającego śniegu. Wymaga on stosowania pompy tłoczącej powietrze. Termoizolowana hala namiotowa ze ścianami z płyty warstwowej z pianką poliuretanową i dachem pompowanym nie ma jednak tak dobrych parametrów izolacyjnych jak tradycyjne budynki. Znacznie bardziej efektywnym sposobem ogrzewania takiej hali są promienniki ciepła w podczerwieni, które nie podgrzewają powietrza w całej kubaturze hali.
W hali namiotowej można zamontować suwnicę na całej jej długości co usprawnia proces produkcyjny. W halę produkcyjną z suwnicą na bazie izolowanej hali namiotowej zdecydowała się zainwestować firma Butrans – producent prefabrykatów betonowych. Hala produkcyjna o wymiarach 25x100x4,5 m w pełni zaspokaja potrzeby klienta i okazała się inwestycją bezkonkurencyjną zarówno kosztowo jak i czasowo.
Funkcjonalność najlepszej wersji hali namiotowej nie będzie ustępowała tradycyjnie budowanej hali. Hala może być wyposażona w bramy przesuwne, drzwi, okna, doki załadunkowe orynnowanie, systemy oświetlenia, ogrzewania i wentylacji. Taką halę z płyty warstwowej z dachem pompowanym i dokami załadunkowymi Pol-Plan zrealizował dla polskiego producenta mebli. Izolowana hala o wymiarach 44(36)x105x4,5 m jest jedną z największych wieloletnich hal namiotowych z dachem pompowanym w Europie.
Maksymalna rozpiętość hali do 60m nie stanowi ograniczenia dla tworzenia większych kompleksów. Hale można łączyć bokami bez poszycia ścian wewnętrznych. W ten sposób powstał kompleks trzech połączonych hal o łącznych wymiarach 75x40x5 m.
Przy wyborze hali namiotowej warto jest zwrócić uwagę czy została zaprojektowana zgodnie z aktualną normą PN-EN 13782:2015-07 i została dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania hali.
Nowością w ofercie firmy, która zwiększa ekonomikę użytkowania hal są instalacje fotowoltaiczne na dachach hal
Więcej informacji na temat wielosezonowych hal namiotowych na stronie www.pol-plan.com.pl