6 prawd na temat styropianu
20/03/2019

Kawałek białej płyty, często ukruszonej. Ten obraz styropianu jest nieprawdziwy już od wielu lat, a jednak nadal często tak właśnie go kojarzymy. Tymczasem styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Staje się też coraz bardziej wyspecjalizowany: produkty różnią się właściwościami w zależności od zastosowania.

 
– W ofercie największych producentów styropianu znajdziemy co najmniej kilkanaście jego odmian, o różnych parametrach i właściwościach. Dlatego inny styropian zastosujemy na fasadzie budynku, inny do docieplenia ścian fundamentowych, a jeszcze inny, kiedy docieplamy dach lub stropy międzykondygnacyjne – mówi Sebastian K. Widelski, dyrektor marketingu firmy Styropmin.

Rozprawmy się zatem z kilkoma mitami na temat styropianu.

Właściwości termoizolacyjne

Najlepszym izolatorem jest powietrze (o czym praktycznie wszyscy wiemy, wystarczy wziąć za przykład kurtkę puchową, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę). Styropian składa się w ok. 98 proc. z powietrza, nietrudno zatem się domyślić, że jego właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Wyznacznikiem skuteczności termoizolacyjnej płyt styropianowych jest współczynnik przewodzenia ciepła – czyli lambda. Im niższa wartość tego parametru, tym lepsza izolacja budynku. Na rynku dostępne są już styropiany energooszczędne i pasywne (potocznie nazywane szarymi). Ich kolor wynika z dodatku grafitu, który znacząco zwiększa właściwości termoizolacyjne. Np. Styropmin Passive λ Pro 31 ma współczynnik przewodzenia ciepła λ ≤ 0,031 – jeden z najniższych na rynku, podczas gdy współczynniki „tradycyjnych“, białych styropianów oscylują w granicach ok. λ ≤ 0,040 – 0,042.

Błędem jest wyciąganie wniosków co do właściwości termoizolacyjnych styropianu na podstawie jego wagi, co nadal jeszcze niektórzy robią. Sama waga styropianu nie decyduje o jego parametrach. Znacznie ważniejsze od wagi styropianu jest to z jakiego rodzaju surowca został on wykonany, na jakich maszynach oraz od samej technologii wykorzystanej podczas procesu produkcji.

Trwałość

Głównym składnikiem styropianu jest polistyren (EPS), materiał syntetyczny, tworzywo, które się nie starzeje. Izolacja wykonana ze styropianu jest zatem niezwykle trwała i po prostu pozostaje na miejscu. Poświadcza to wiele badań mających na celu ustalenie jego żywotności w długim okresie czasu. Mitem jest natomiast dość rozpowszechniony pogląd, że styropian „znika“ na przestrzeni lat. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna nie ma prawa „zniknąć“!

Wpływ substancji chemicznych

Styropian jest odporny na wiele substancji chemicznych. Nie zaszkodzi mu kontakt ze zdecydowaną większością materiałów budowlanych. Nie są mu straszne np. kwas solny, siarkowy i azotowy, a także olej silikonowy i alkohole. Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów, tak i w przypadku styropianu, znajdą się substancje chemiczne, które mogą go uszkodzić. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność. Nie warto kurczowo trzymać się pogłosek dotyczących „delikatności” styropianu, jego skłonności do niszczenia się. Podobnie jak w przypadku większości materiałów budowlanych, styropian należy po prostu układać i użytkować zgodnie z instrukcją, wymaganiami technicznymi i zasadami, które są jasno opisane przez producenta.

Promieniowanie słoneczne

Latem, kiedy słońce świeci wyjątkowo mocno, może ono uszkodzić styropian, zwłaszcza „szary”, jeśli wystawiony jest bezpośrednio przez dłuższy czas na jego działanie. Dlatego w słoneczne i bardzo gorące dni warto materiał ten zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca.

Przepuszczalność powietrza

Za prawidłową cyrkulację powietrza w budynkach w ponad 90 % odpowiada wentylacja. Jeżeli jest ona wykonana właściwie, zgodnie ze sztuką budowlaną, to obieg powietrza w całym budynku odbywa się w sposób prawidłowy. W tym samym czasie ściany ocieplone styropianem chronią budynek przed utratą ciepła, bo takie jest ich zadanie. Styropian nie jest i nigdy nie był odpowiedzialny za wentylację powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w budynkach.

Woda i ogień

Styropian nie chłonie wody, ponieważ jest tworzywem sztucznym. Z tego powodu jego nasiąkliwość jest bliska niemal zeru. Dzięki temu pozostaje on świetnym termoizolatorem. Dodatkowo niektórzy producenci styropianu mają w swojej ofercie styropian perymetryczny, potocznie nazywanym wodoodpornym. Stosuje się go głównie w miejscach silnie narażonych na działanie wody, takich jak np.: fundamenty czy dachy zielone. Styropian jest też materiałem samogasnącym, to znaczy, że po zabraniu źródła ognia od razu przestaje się palić. Nie zapali się od przysłowiowej iskry, czy niedopałka papierosa.

– Wybierając styropian na ocieplenie naszego domu zawsze powinniśmy się zastanowić jaki jego rodzaj kupić, w zależności od tego gdzie będzie on wykorzystamy. Inny styropian wybierzemy do ocieplenia podłogi, a inny w przypadku ocieplenia fasady. Warto też wybrać produkty o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, ponieważ ich zastosowanie daje nam największe oszczędności finansowe oraz przyczynia się do dbania o środowisko naturalne – podsumowuje Sebastian K. Widelski.