Boston Dynamics stworzył robota do pracy w halach magazynowych

W ostatnich latach firma coraz bardziej zaczęła skupiać się na przestrzeni logistycznej, a dziś przedstawia nowego robota, który ma na myśli tylko jedną aplikację: przenoszenie pudeł w magazynach.

Robot nazywa się Stretch i nie jest wzorowany na ludziach ani zwierzętach, a zamiast tego ma być bardzo praktyczny. Ma mobilną podstawę oraz jest wyposażony w kamery i masę czujników, a ogromne ramię robota z siedmioma stopniami swobody i układem przyssawek na końcu może chwytać i przesuwać pudełka do 23 kg.

Zwykle, gdy automatyzujemy magazyn maszyny są przykręcone w jednym miejscu. Dla porównania, Stretch jest przeznaczony do wsuwania się w każde istniejące miejsce pracy, gdzie może być przydatny przy załadunku lub rozładunku towarów.

Niesamowite jest w tym systemie to, że może zapewnić automatyzację w środowisku, w którym nie ma takiej infrastruktury. Robot może pracować przez 8 godzin na raz bez konieczności ładowania lub przełączyć się na stałe zasilanie. Dzięki temu Boston Dynamics będzie mógł docierać do klientów, dla których automatyzacja jest zbyt kosztowna lub uważają ją za zbyt czasochłonną w integracji. Około 80% światowych magazynów nie ma żadnego sprzętu automatyki, co zapewnia firmie spory rynek, na który można się kierować.

Boston Dynamics wykazuje zainteresowanie przestrzenią logistyczną już od 2019 roku, kiedy kupił Kinema Systems, firmę produkującą oprogramowanie do wizji maszynowej dla robotów w magazynach. Następnie zaprojektowano robota na kołach o nazwie Handle, który może przekładać pudła za pomocą robota, balansując z ogromną, kołyszącą się przeciwwagą, jak ogon.

Michael Perry, wiceprezes ds. rozwoju biznesu Boston Dynamics mówi, że Handle miał właściwą powierzchnię i odpowiedni zasięg dla magazynów, ale nie mógł pracować wystarczająco szybko. Ramię robota jest bezpośrednio przymocowane do jego głównego korpusu, co oznacza, że cała maszyna musiała poruszać się z każdym ładunkiem. Dla porównania ramię Stretcha obraca się swobodnie dzięki sprytnym (zgłoszonym do opatentowania) przeciwwagom ukrytym w jego kwadratowej podstawie.

Dzięki chwytakom podciśnieniowym robot może obsługiwać tylko pudełka o płaskich powierzchniach – co ogranicza jego przydatność w niektórych magazynach. Wg twórców Stretch jest zdolny obsługiwać do 800 skrzynek/pudełek na godzinę.

Wprowadzenie robotów do pracy w magazynach jest niezwykle trudne ze względu na ogromną różnorodność tych przestrzeni. Przepływy pracy mogą się zmieniać każdego dnia, gdy różne towary przychodzą i odchodzą, a często ceniona jest elastyczność. Dotychczasowa niezdolność maszyn do sprostania tym wyzwaniom doprowadziła do dynamiki typu wszystko albo nic w automatyzacji. Albo przerabiasz cały magazyn, aby był wystarczająco regularny, aby maszyny mogły go zrozumieć, albo trzymasz się czynnika ludzkiego.

Boston Dynamics twierdzi, że Stretch będzie w stanie przezwyciężyć ten podział. Firma twierdzi także, że robot może być obsługiwany przez każdego po zaledwie kilku godzinach szkolenia, a jego mobilna podstawa oznacza, że można go umieścić w przestrzeniach zaprojektowanych dla ludzi.

Czy to zadziała? Dowiemy się pewnie wkrótce. Boston Dynamics obecnie poszukuje klientów do pilotażu testów robota i zamierza komercyjnie wdrożyć je w 2022 roku.