Meca500 najmniejszy i najbardziej precyzyjny robot na świecie

Meca500 jest jedynym przemysłowym ramieniem robotycznym, które mieści się w dłoni człowieka, o łącznej wadze zaledwie 4,5 kg i zasięgu do 330 mm.

Ten 6-osiowy robot może obsługiwać ładunki o masie do 0,5 kg z precyzją 0,005 mm. Kontroler robota jest osadzony w jego podstawie.

Meca500 jest maszyną typu plug-and-play, oferującą dużą elastyczność i prostotę. Protokół komunikacyjny jest prosty i zawiera mniej niż 50 zastrzeżonych poleceń. Nie ma kursów szkoleniowych, programów do instalacji, żadnych opcji zakupu. Po prostu na stałe podłączasz robota do komputera lub PLC za pomocą dostarczonego kabla Ethernet, używasz wybranego języka programowania (Java, Python itp.).

Robotem można również sterować za pomocą interfejsu internetowego dostępnego za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. Interfejs internetowy zapewnia dostęp do okna impulsowania, umożliwiając sterowanie robotem za pomocą klawiszy strzałek, trójwymiarowego obrazowania robota i okna programowania.

Intuicyjny interfejs sieciowy do obsługi robota znajduje się w jego kontrolerze i jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Montaż wszystkich komponentów na tak małej przestrzeni musiał być dla konstruktorów dużym wyzwaniem. Napędy musiały być małe, wydajne i zgodne z wysokimi standardami jakości. Najlepsze pod względem precyzji i długiej żywotności- w końcu muszą działać przez kilka lat w ciągłej pracy.

Producent zdecydował się na bezszczotkowe silniki płaskie od Maxon. Silniki serii EC mają rozmiary od 9 do 90 mm średnicy, ważą od 30 do 70 g i oferują wysoki moment obrotowy, odpowiedni do zastosowań w robotach.

Robot jest używany do testowania, inspekcji, mikro-montażu, dozowania i aplikacji typu „pick-and-place” w małych ograniczonych przestrzeniach.