Wydania archiwalne

Wydanie 5/2013

W numerze m.in.:

MANEX - Przewody do szczególnych zastosowań

Dzięki umiejętności tworzenia linii technologicznych w ofercie MANEXu znajduje się ponad 800 typowymiarów kabli i przewodów elektrycznych. Rozmowa z Januszem Nowakiem, wiceprezesem firmy MANEX sp. z o.o.

Crystal Traktor: producent ciągników rolniczych i leśnych

Nie ma chyba maszyn bardziej uniwersalnych, a przy tym równie niezastąpionych, jak traktory. Pracują na polach, w lasach, na drogach, a nawet na kolei. Ich codzienny trud często pozostaje niedoceniony, mimo że ich możliwości stale rosną dzięki coraz szerszej ofercie osprzętu. Bez wątpienia w niektórych branżach traktor to najlepszy przyjaciel człowieka.

Optymalizacja wentylatorów sposobem na ograniczenie hałasu i kosztów

Wentylatory i przewody to często niedoceniany składnik instalacji przemysłowych. Dr inż. Andrzej Podsędkowski i dyrektor Grzegorz Wróbel z łódzkiej firmy Vibroson przekonują, że umiejętna optymalizacja wentylatora pozwala na obniżenie poboru energii nawet o 1 MW.

Produkcja i regeneracja w zakresie hydrauliki siłowej

Hydrotor - ceniony w branży dostawca rozwiązań z dziedziny hydrauliki mobilnej. O historii firmy, jej ofercie oraz planach na przyszłość rozmawiamy z prezesem Wacławem Kropińskim.

Firmy, które wystąpiły w wydaniu:

Processum, Wrocławska FIrma Prawnicza, Deloitte, publicon.pl, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Relacje Inwestorskie, PARP, mises.pl, Watt, Tech, Ferro, Profitor, Vestoil, Oknoplast, Renolit Polska, KSB Grupa, Next, Schrag, Crystal Traktor, Agromet Lubań, Pomot, HBI Polska, Bondioli&Pavesi, MEtaltech, ATW, Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych WAS, AB Agrotechnika-brudz, Metal-Fach, Serwistal, Agro-Rami, Odmet, Tesko Steel, SKF, Starco, Tema, Fristom, Fazi, BASF, AST Polska, LiuGong Machinery Poland, Castor Unia Gospodarcza, ARKO, Schiessl, B&R Automatyka Przemysłowa, Manex, Metal Work, Apator Control, Slavitech, Solar Polska, SAWIM, Energoaparatura, Agami, APS, Siemens, limatherm sensor, Grupa ZPAS, STEGO, Legrand Polska, Helukabel Polska, Vibroson, Konwektor, Schenck-RoTec Polska, Hydrotor, Tormet, Adamet-Niemet, ADNF.

Wydanie 19 4/2013

W numerze m.in.:

Eurocopter X3: najszybszy helikopter świata

Uroda jest rzeczą względną, zwłaszcza gdy chodzi o maszyny pełniące ciężką i niewdzięczną służbę wojskową lub ratowniczą. Dotyczy to również helikopterów. W ich wypadku znacznie wyżej cenione są inne parametry, takie jak szybkość i zwrotność. Do rekordzistów pod tym względem należy Eurocopter X3.

Roboty FANUC w PAK Kopalnii Węgla Brunatnego Konin

Roboty FANUC ArcMate 100iC zostały zainstalowane w celu spawania zębów wymiennych ZWN-1 i ZWN-1M. Wydajność pracy jednego robota jest o 100% większa niż praca trzech pracowników. Rocznie kopalnia produkuje około 25 tys. zębów.

BEA Polska - Ożywiają wielkie maszyny

Przy wyborze firmy, która wykona od podstaw automatykę i elektrykę do maszyny pracującej w kopalni, elektrowni czy porcie, możemy wziąć pod uwagę różne kryteria. Szukając dostawcy rozwiązań, trzeba przede wszystkim patrzeć na doświadczenie i pytać o gotowe, sprawdzone wcześniej rozwiązania.

ACS Serwis Klimatyzacji - Chłodzenie szaf sterujących

Przy wyborze firmy, która wykona od podstaw automatykę i elektrykę do maszyny pracującej w kopalni, elektrowni czy porcie, możemy wziąć pod uwagę różne kryteria. Szukając dostawcy rozwiązań, trzeba przede wszystkim patrzeć na doświadczenie i pytać o gotowe, sprawdzone wcześniej rozwiązania.

Firmy, które wystąpiły w wydaniu:

Processum, WFP Wojtysiak, Leasing-Experts, Deloitte, energydeal.pl, PROQUAL, Revico, Elektromontaż Lublin, Damar, Dachser, Relacje Inwestorskie, Instytut Jagielloński, Eurocopter, Perkins Polska, FANUC, BEA Polska, KRuLEN technika Świetlna, Centrum Elektryczne ANIA, Elektromont-Gamma, APS Energia, Contran TI, ACS Serwis Klimatyzacji, Energo-SIlesia, Zakłąd Usług Technicznych ENERGOAUDYT, Elektron, Grupa Polska Stal,

Wydanie 18 3/2013

W numerze m.in.:

CHEMET SA – gra toczy się o spełnienie europejskich standardów bezpieczeństwa

O zmianach w technologii wytwarzania zbiorników na gazy niebezpieczne, restrykcyjnych normach bezpieczeństwa, innowacjach, korzyściach z umiejętnego projektowania i perspektywach rozwoju branży w ramach Unii Europejskiej i na świecie rozmawiamy z przedstawicielami zarządu Zakładów Aparatury Chemicznej CHEMET SA.

Diament jest niezastąpiony w procesie obróbki skrawaniem

Każdy, kto ceni sobie w produkcji precyzję, postawi na narzędzia zbudowane na bazie diamentów. Diamentowe narzędzia są bardzo cenione, a co za tym idzie, do tanich nie należą. Mimo to zapotrzebowanie na te specjalistyczne narzędzia nie maleje i wciąż powstają firmy specjalizujące się w ich produkcji. Jedną z nich jest NOTA Zakład Mechaniki Precyzyjnej – prywatna firma z Lublina.

Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych: eksperci od stali

Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych odrodziła się na nowo. Dzisiaj realizuje zamówienia na indywidualne zamówienie dla klientów zarówno z Polski i Europy, jak i dalszych zakątków świata. Są wśród nich rozwiązania dla przemysłu cukrowniczego, ochrony środowiska, a nawet zbiorniki helowe spełniające surowe wymagania energetyki jądrowej, mające pracować w CERN pod Genewą. Są też urządzenia dla energetyki odnawialnej oraz mieszalniki stosowane w przemyśle spożywczym. Wszystko ze stali zwykłej i

Progress Eco SA - Innowacyjność szansą „ucieczki do przodu”

O podstawowych elementach sit przemysłowych, możliwościach ich zastosowania, a także o roli innowacyjności w rozwoju firmy rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Pasiowcem, wiceprezesem zarządu Progress Eco SA.

Firmy, które wystąpiły w wydaniu:

Processum, Wrocławska Firma Prawnicza, Deloitte, 4M Project, Clickray-Inbound Marketing Agency, GSI, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Mostostal Płock, Dźwig-Mar, Damar, Termo-Kor, Geobad, Fortbud, KotłoInwest, Supon, Perfopol, Wadamed, Chemet, Zakład Obróbki Metali w Sierpcu, Konstrukcje Stalowe KTR Group, FAS Poland, ARKO, ELH, Chimimeca, Polsab, Agencja Anticorr Wrocław, Demark, WLS, ELfab, NOTA Zakład Mechaniki Precyzyjnej, Zasław, ŚFUP, All Pipe, Waterman, Koenigstahl, Normazet, SEW-Eurodrive Polska, AkzoNobel Refinishes Polska, Hedan, NORD Napędy, Stappert Polska, Krozmet, Progress Eco, Grupa Marat, Starpol, SENO, Manex.

Wydanie 17 2/2013

W numerze m.in.:

Włodan: kompleksowe wykonawstwo infrastruktury drogowej

Po długiej zimie nie tylko przyroda budzi się do życia. Wiosna to także początek sezonu budowlanego. Kończy się okres hibernacji koparek i betoniarek, a wśród pól i łąk zaczyna rozchodzić się zapach świeżo kładzionego asfaltu. Firmy takie jak Włodan z Porszewic pod Pabianicami zacierają ręce.

Optymalizacja zakupu tokarki

Jak kupować? Czego wymagać? Na co uważać? Przedstawiamy podpowiedzi specjalistów sprzedaży, ekspertów technicznych, konstruktorów FAT HACO oraz użytkowników ich obrabiarek. Pokażą nam, na co zwrócić uwagę, by dokonać najlepszego wyboru zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i finansowego.

Odkuwki swobodnie kute na potrzeby przemysłu stoczniowego, wydobywczego, naftowego i energetyki

Wchodząca w skład Grupy Zarmen Kuźnia Zarmen FPA sp. z o.o. inwestuje w park maszynowy, dzięki czemu wytwarzać będzie m.in. elementy dla elektrowni wiatrowych. Zakład, choć powstał w 2007 r. na Opolszczyźnie, posiada wieloletnią tradycję hutniczą z… Warszawy.

ALUMETAL SA - Kupują złom i robią na tym niezły biznes

Produkcja stopów aluminiowych, polegająca na recyklingu, pozwala znacząco obniżać koszty wytworzenia. Między innymi dzięki opanowaniu do perfekcji technologii przetwarzania złomów aluminiowych w pełnowartościowe stopy Grupa Alumetal stopniowo staje się jednym z największych producentów wtórnych stopów odlewniczych w Europie.

Firmy, które wystąpiły w wydaniu:

Abikom, Alumetal, ARGO-HYTOS Polska, Astor, ATEQ PL, Bosch Rexroth, Calderys Polska, Chofum-Obrabiarki, Datacomp, EasyFairs, Electren, elPLC Mechatronika, Expo SIlesia, FANUC FA Polska, FAT, FAYAT BOMAG Polska, Grupa ZUE, H2O, Hydac, Klimaserw, KOSMET, Kuźnia Zarmen FPA, LIEBHERR POLSKA, Lindschulte Polska, Lumel, Mikronika, Mista, NSK Polska, Parker Hannifin Sales Polska, PGE, PU JAREX, PWPT ELKOMTECH, Radius, Rittal, Siemens, Skibicki, SIldeal Polska, TKM Projekt, TOMRA Sorting, Trans-Stal, Valmont Polska, Verton, Włodan, Zakład Usługowo-Produkcyjny Wega, Zakłąd Wytwórczy Aparatów Elektrycznych, ZAM Kęty, Zandleven Polska, ZBUS-TKW Cambustion, ZPUA.

Wydanie 16 1/2013

W numerze m.in.:

Autosan - Legenda transportu osobowego z Sanoka

Można powiedzieć, że Autosan to ikona polskiej motoryzacji. Ma przecież blisko dwustuletnie doświadczenie, a zajmowała się i zajmuje nie tylko transportem kołowym, ale także szynowym. Pomówmy o historii, bo grzechem byłoby pominąć ten fakt w prezentacji. Zaczęło się w roku 1832. Jak potoczyły się losy firmy?

Jak wybrać dobrą chłodnicę do swojej maszyny

Dobra chłodnica ma ogromny wpływ na sprawność maszyny, w której pracuje. Właściwy dobór chłodnicy bezpośrednio przekłada się na wydajność i żywotność układów napędowych. Z kolei właściwy dobór materiałów do produkcji chłodnicy, właściwe wyliczenie jej mocy i staranność wykonania wpływają na jej sprawność i żywotność. Mariusz Krysiak w rozmowie z Romanem Chomiczem, właścicielem firmy ZRCH.

REMAK - „Dobry spawacz nie ma brzucha”

W Polsce powinniśmy mocno walczyć o rozwój energetyki opartej na węglu kamiennym. Powód jest bardzo prosty – węgiel mamy tu i teraz. Dodatkowo nauczyliśmy się budować wielkie kotły o parametrach nadkrytycznych, których moc osiąga ponad 1000 MW, a sprawność jest o 1/3 wyższa niż tych budowanych w standardowej technologii.

DFME - Sprawność, trwałość, elektryczność

W Dolnośląskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych (DFME) kopalnie zamawiają przede wszystkim silniki do szybów, a elektrownie wodne – hydrogeneratory. Każda maszyna wykonana jest na indywidualne zamówienie od podstaw. Coraz częściej stosuje się jednak tzw. retrofit, czyli kapitalny remont wysłużonego urządzenia wraz z podniesieniem jego parametrów technicznych. Jest prawie zawsze o połowę tańszy, a zmodernizowana maszyna niczym nie ustępuje nowym odpowiednikom.

Firmy, które wystąpiły w wydaniu:

AS MESSE Consulting, Agromet ZEHS Lubań, Alma, ANB, ANtal, Apator, Astor, Autosan, Bin-Montaż, BNG Aero Alliance, BONDIOLI&PAVESI, BorgWerner Poland, Dolnośląska Fabryka Maszyn ELektrycznych, EasyFairs POland, EBRO ARMATUREN, EKO-MOTO, Emerson Process Management, ETHOS, HSW Kuźnia Stalowa Wola, SEGER, Instytu Energetyki Gdański Instytu Badawczy, INOVA Centrum Innowacji Technicznych, KABAT, Limatherm Sensor, Marelli Motori, Nissens, Osborne Engineering, PMR COnsulting, Pepperl+Fuchs, PIA-ZAP, PPG industrial Coatings, AKPIL, REMAK-KRAK, HAK, ENERGOHURT, KIGEMA, PAK SERWIS, REMAK, Rittal, Ruukki, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice,n STREIF, ŚRUBTEX, Termoiozolacja i Antykorozja TERBUD, TLC Łożyska, Tractel Polska, Vigran, VOith TUrbo, WIKA Polska, ZE SIMS, ZRCH, ZWG Iwiny.