Nowe przepisy o pracy w wysokiej temperaturze
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, koncentrujący się na regulacjach związanych z pracą w wysokiej temperaturze.
Obecnie projekt znajduje się w fazie konsultacji, a nad jego finalnym kształtem intensywnie pracują eksperci z MRPiPS, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera (IMP).
W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej liczby fal upałów konieczne jest podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia pracowników. Eksperci oraz organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowa Organizacja Pracy, zwracają uwagę na pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii zapobiegania zagrożeniom związanym ze stresem cieplnym.
Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy odnoszą się głównie do temperatury wynikającej z czynników technologicznych, pomijając kwestie ekstremalnych warunków pogodowych, przez co nie obejmują ochroną wszystkich pracowników.
Dyrektorka CIOP-PIB, Agnieszka Szczygielska, podkreśla, że praca w wysokich temperaturach stanowi poważne wyzwanie, prowadzi do spadku koncentracji, wzrostu ryzyka wypadków oraz strat ekonomicznych. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji, które będą przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu cieplnego w środowisku pracy.
MRPiPS, we współpracy z ekspertami CIOP-PIB, GIP i IMP, opracowuje nowe przepisy, uwzględniając uwagi zgłoszone w ramach konsultacji.
W ramach tych prac zaplanowano szereg spotkań, z których pierwsze odbyło się 14 stycznia w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie.
Dr hab. n. med. Joanna Bugajska, prof. CIOP-PIB, zaznacza, że wiele uwag dotyczyło specjalistycznych terminów, takich jak „tempo metabolizmu”. Jest to jednak pojęcie stosowane w regulacjach dotyczących bezpieczeństwa pracy i odnosi się do obciążenia cieplnego organizmu. Jego wartość można oszacować na podstawie wydatku energetycznego, co ułatwi specjalna aplikacja, która zostanie udostępniona bezpłatnie na portalu CIOP-PIB.
Efektem dalszych prac ekspertów będą materiały informacyjne wspierające pracodawców, zawierające przykłady rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które będą pomocne przy pracy w podwyższonych temperaturach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartych przestrzeniach.